Życiodajne zespolenie - kiedy przeciąć dziecku pępowinę?

Przez całą ciążę pępowina łączyła ciebie i dziecko.Pełniła wiele niezbędnych funkcji, ale po porodzie nie jest już potrzebna. Jak odbywa się przecięcie pępowiny? Czy to bolesny zabieg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym tekście.

Po narodzinach noworodka, a jeszcze przed przecięciem pępowiny, kładzie się maluszka między piersiami lub na brzuchu mamy. Wówczas jeden koniec pępowiny(u dziecka) jest na zewnątrz, a reszta znajduje się w ciele mamy. Jest to możliwe, gdyż pępowina ma ok. 50-60 cm długości!Przez pępowinę przepływa krew pod ciśnieniem, dlatego jest napięta, sztywna i pulsuje. Naczynia krwionośne w pępowinie przepuszczają krew, a same otoczone są substancją zwaną galaretą Whartona.Zabezpiecza ona pępowinę przed zaciskaniem się i tworzeniem pętli. Co ciekawe, w 15 proc. przypadków tworzą się węzły, które nie przeszkadzają przy porodzie. W momencie kiedy maluszek przyjdzie na świat, krew przestaje przepływać przez pępowinę. Po porodzie galareta Whartona pęcznieje (przy kontakcie z chłodniejszym powietrzem) i uciska naczynia krwionośne,zamykając je. Pępowinę przecina się około 3–4 cm od brzucha. Zakłada się plastikowe klamry w dwóch miejscach, a między nimi wykonuje się cięcie specjalnymi chirurgicznymi nożyczkami.

Dawniej pępowina usuwana była w momencie urodzenia łożyska, a przecinanie jej zapoczątkowano najprawdopodobniej w XVII wieku. Obecnie to położna najczęściej dokonuje przecięcia pępowiny. Coraz bardziej popularny staje się jednak zwyczaj, że to ojciec maluszka podejmuje się tej czynności. Świeżo upieczeni tatusiowie, jeśli oczywiście wyrażą chęć,mogą uczestniczyć czynnie w tym wydarzeniu. Przecięcie pępowiny nie sprawia bólu dziecku, gdyż pępowina nie jest unerwiona. Choć podczas przecinania stawia pewien opór (który może przestraszyć), nie jest to związane z dyskomfortem dla noworodka.

Kiedy przecina się pępowinę?

Wątpliwości budzi czas, który mija od momentu narodzin dziecka do przecięcia pępowiny. Do niedawna jeszcze lekarze i położne przecinali pępowinę natychmiast po porodzie. Pośpiech wynikał z szeregu testów i pomiarów, które trzeba było wykonać maluszkowi tuż po porodzie. Choć zaleca się, aby pępowina została przecięta w momencie, gdy nie będzie widać już tętniących naczyń krwionośnych, tak naprawdę interpretacja zależy od położnych i personelu medycznego.To oni subiektywnie decydują o czasie przecięcia pępowiny. Niestety, nie ma konkretnych przepisów i wytycznych, które mówiłyby o czasie przecięcia pępowiny.Najczęściej dokonuje się go w pierwszych 30 sekundach lub pierwszej minucie po porodzie.Zgodnie z najnowszymi badaniami wczesne, rutynowe odcinanie pępowiny po porodzie nie ma naukowego uzasadnienia. 

Standardy opieki okołoporodowe obowiązujące w Polsce od kwietnia 2011 roku mówią:

W ramach prowadzenia III okresu porodu osoba sprawująca opiekę jest obowiązana do podjęcia, realizacji i udokumentowania wykonania:

1) oceny stanu ogólnego rodzącej na podstawie podstawowych parametrów stanu ogólnego oraz oceny zabarwienia powłok skórnych i błon śluzowych;

2) oznakowania noworodka, przed jego odpępnieniem, zgodnie z odrębnymi przepisami oraz poinformowania matki o godzinie porodu i płci dziecka;

3) zaciśnięcia pępowiny po ustaniu tętnienia;

4) przecięcia pępowiny jałowymi narzędziami.