Twój plan na ten dzień, akcja poród

Zbliżają się ostatnie tygodnie lub dni do przewidywanego porodu. Prawdopodobnie wiadomo też, czy twoja partnerka będzie rodzić w naturalny sposób, czy poprzez cesarskie cięcie. Musisz zdawać sobie sprawę, że przewidywany termin porodu nie musi być tym rzeczywistym. Ustalany jest on na podstawie daty pierwszej miesiączki i obserwacji dziecka podczas badania USG. Może zdarzyć się tak, że maluszek urodzi się przed lub po terminie. Pamiętaj również, że porody, które widujesz w filmach, nijak mają się do rzeczywistości.

Niezależnie od tego, w jaki sposób i kiedy przyszła mama będzie rodzić, a także czy zdecydowaliście się na poród rodzinny, twoja partnerka będzie szukać w tobie oparcia. Przygotuj się na ten najważniejszy dla waszej rodziny dzień. Sprawdź, jakie scenariusze mogą cię czekać.

Zanim wyruszycie w drogę...

Już około 36. tygodnia ciąży powinniście mieć przygotowaną torbę z wyprawką do szpitala. Musi ona zawierać zarówno rzeczy niezbędne dla przyszłej mamy, jak i dla noworodka. Postaw ją w przedpokoju,najlepiej na widocznym miejscu. Kiedy nadejdzie godzina „0”, jedną ręką łapiesz za torbę, drugą za żonę, której właśnie odeszły wody, i pędzicie do szpitala.
To twoim zadaniem jest przetransportowanie przyszłej mamy bezpiecznie na porodówkę, dlatego nie daj się zaskoczyć i zawsze miej benzynę w baku samochodu. Co więcej, miej przygotowaną planowaną trasę do szpitala. W tym najważniejszym dniu nie możesz tracić czasu na ustawianie GPS-u lub stanie w korku.

Scenariusz 1. Poród przed terminem

Poród nie musi nastąpić w dniu wyznaczonym przez ginekologa. Bardzo często zdarza się, że akcja porodowa rozpoczyna się przed terminem. Musisz dopilnować, by wszystkie potrzebne rzeczy dotarły wraz z przyszłą mamą do szpitala.
Gdy przyjedziecie już na oddział, postaraj się zachować spokój i nie zdziw się, jeśli będziesz najbardziej podekscytowaną osobą w otoczeniu. Lekarze i położne odbierają setki porodów
w czasie swojej kariery i doskonale panują nad sytuacją. Nie zrobią nic, co mogłoby zaszkodzić mamie lub maleństwu.Kiedy przejdziecie niezbędne formalności, położna pokieruje was dalej i wskaże salę porodową. Pamiętaj,że możesz zadawać pytania, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeśli chcesz wiedzieć, na jakim etapie jest poród i czy wszystko jest w porządku,nie bój się prosić o informacje.

Scenariusz 2. poród nie następuje w terminie

Ginekolog wypisał przyszłej mamie skierowanie do szpitala, więc w wyznaczonym dniu przyjeżdżacie razem na porodówkę. Liczycie na to, że na sali porodowej,po kilku godzinach, rozpocznie się akcja porodowa i wszystko uda się zgodnie z planem.Jednak nie tym razem. Wraz z upływem czasu rosną też wasze obawy. Wracacie do domu, a objawy porodu nadal nie nadchodzą. Czekacie na odejście wód i skurcze porodowe, ale maluchowi nadal nie spieszy się na świat.

Co się wtedy dzieje?

Wszystko pozostaje w rękach personelu szpitala.Niekiedy odsyła się przyszłą mamę do domu, czasem też pozostawia się ją na obserwację jeszcze dobę albo dwie. Dziesiątego dnia po przewidywanej dacie porodu lekarze próbują wspomóc organizm kobiety. Podają w tym celu oksytocynę – środek przyspieszający akcję porodową. Dopiero gdy ich działania nie przyniosą rezultatów, przyszła mama zostaje skierowana na cesarskie cięcie.

Jak widzisz, przebieg i termin porodu mogą się różnić od waszych planów i przewidywań. Jednak niezależnie od scenariusza zachowaj spokój. Nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć, a już szczególnie zachowania organizmu przyszłej mamy. Bądź przygotowany
i nie zapomnij o torbie z wyposażeniem, zatankowanym samochodzie oraz wyborze najkrótszej trasy do szpitala. Twoja partnerka z pewnością nie będzie w stanie zadbać sama o te wszystkie sprawy. W szpitalu będziesz potrzebny przyszłej mamie, niezależnie czy planujesz uczestniczyć przy porodzie.

Mimo iż przygotowujesz siebie i przyszłą mamę do porodu, często masz obawy, czy uda ci się sprostać wszystkim zadaniom. W tym czasie nawet najbardziej opanowany mężczyzna odczuwa silne emocje,które często przejmują nad nim kontrolę. Ile razy widziałeś na filmach
i słyszałeś od znajomych o spanikowanych przyszłych ojcach? Nie daj się nastraszyć tym opowieściom – partnerka i maluch liczą na ciebie. Przecież tyle razy w życiu musiałeś stawić czoła sytuacjom, które wydawały się być bez wyjścia. A przecież narodziny twojego dziecka to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych wydarzeń.Kto jak nie ty zapanuje nad obawami partnerki,wesprze ją i będzie sprawował pieczę nad wydarzeniami tego dnia? To niełatwe zadanie, ale niedługo przekonasz się, że dasz sobie radę!

Podczas jazdy na porodówkę:

• staraj się być spokojny,
• oboje zapnijcie pasy,
• jedź ostrożnie, uważaj na przepisy,
• zaparkuj blisko wejścia do izby przyjęć,
• obserwuj żonę, pytaj, jak się czuje.