Test na ojcostwo w ciąży – jak się go robi i czy jest pewny?

Test na ojcostwo można wykonać już przed narodzinami dziecka, wystarczy że kobieta przekroczy 10. tydzień ciąży. Taki test, podobnie jak test przeprowadzony po porodzie, jednoznacznie ustali czy konkretny mężczyzna jest ojcem dziecka, czy też nie.


DNA dziecka do testu na ojcostwo w ciąży może pochodzić z kilku rodzajów próbek, a samo badanie jest proste, dyskretne i łatwo dostępne.

Test na ojcostwo z krwi matki – dostępny od 10. tygodnia ciąży

Pobranie materiału do testu na ojcostwo w ciąży z krwi wygląda jak zwykła morfologia. Z otrzymanej próbki krwi wydzielane jest DNA dziecka, które pływa w niej mniej więcej od 4 tygodnia. Ilość płodowego DNA rośnie z każdym kolejnym dniem. W 10. tygodniu ciąży osiąga objętość, która pozwala otrzymać pewny wynik. Żeby ustalić ojcostwo, DNA dziecka trzeba porównać z DNA przypuszczalnego ojca. Materiał genetyczny mężczyzny pochodzi wtedy z wymazu z policzka, pobranego specjalnym patyczkiem.

Test na ojcostwo z innych próbek wykonasz już od 11. tygodnia ciąży
Te „inne próbki”, z których można otrzymać DNA dziecka to płyn owodniowy lub fragment kosmówki. DNA rodziców może natomiast pochodzić np. z włosów z cebulkami, szczoteczki do zębów, zużytej chusteczki higienicznej, gumy do żucia oraz wielu innych przedmiotów. Zarówno płyn owodniowy jak i fragment kosmówki pobiera się w trakcie badań w ciąży, wykonywanych zwykle między 11. a 15. tygodniem. Rodzice mogą wtedy połączyć test na ojcostwo w ciąży z badaniem dziecka pod kątem wad genetycznych, np. zespołu Downa. Jest to więc badanie kompleksowe, informujące o biologicznym ojcostwie i o stanie zdrowia przyszłego potomka.

Test na ojcostwo – pewny niezależnie od tego, czy realizowany w ciąży czy po porodzie

Test na ojcostwo w każdym z tych przypadków opiera się bowiem na analizie materiału genetycznego, który jest dziedziczny, unikatowy i niezmienny. Wszystkie te cechy sprawiają, że badania DNA pozwalają pewnie ustalić ojcostwo, bez względu na to, kiedy zostaną wykonane i na podstawie jakiej próbki.

Test na ojcostwo w ciąży – to spokojniejsza mama i bardziej zaangażowany tata

Wykonanie testu na ojcostwo w ciąży pozwala kobiecie uniknąć stresu związanego z niepewnym ojcostwem. Może ona wtedy skupić się na przygotowaniach do macierzyństwa, bez obawy o przyszłość swoją i maleństwa. Z wiedzy, jakiej dostarczają testy na ojcostwo w ciąży korzystają również przyszli ojcowie. Ci pewni swojego ojcostwa są zazwyczaj troskliwszymi opiekunami dla swoich partnerek, a później bardziej zaangażowanymi ojcami.

Tekst powstał we współpracy z portalem www.badaniaprenatalne.pl

Zdjęcie: © Wavebreakmedia/Depositphotos.com