Rozstępom mówimy nie!

Zmiany w wyglądzie Twojej skóry w czasie ciąży zauważysz głównie na brzuchu i piersiach. Jednak rozstępy mogą pojawić się również na pośladkach, udach i plecach, szczególnie jeśli przyszła mama znacznie przybiera na wadze.


Podczas ciąży w organizmie zachodzą duże zmiany hormonalne. Mają one wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie,ale także na stan i wygląd skóry. Rozstępy powodują, że skóra na brzuchu nadmiernie się rozciąga aż do momentu, kiedy tkanka łączna pęka. Pęknięcia pozostawiają ślady na ciele w postaci nieestetycznych blizn. Jest to spowodowane przede wszystkim działaniem hormonów, głównie nadczynnością kory nadnerczy.

Dieta na wagę złota

 Z pewnością zastanawiasz się, jak w bezpieczny sposób dbać o swoją skórę, zapobiegać rozstępom i je minimalizować. Przede wszystkim należy zacząć od odpowiedniej diety, która powinna być bogata w witaminy E, C i B2 oraz krzem i cynk.Te składniki odżywcze znajdziesz między innymi w orzechach, rybach, papryce, zielonym groszku,brokułach, truskawkach, fasoli i pomidorach. Niemożna zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu organizmu poprzez spożywanie owoców, picie wody mineralnej oraz zielonej herbaty, która zawiera antyoksydanty spowalniające procesy starzenia się skóry. Warto też skorzystać z pomocy suplementów(np. witamina E w kapsułkach). Twój farmaceuta pomoże Ci dobrać odpowiednie preparaty, bezpieczne dla kobiet w ciąży, zapobiegające i zmniejszające ryzyko pojawienia się rozstępów.

Pielęgnacja ciała

Stosuj pielęgnacyjne kremy, balsamy i oliwki nawilżające już na samym początku ciąży (drugi, trzeci miesiąc). Przed zakupem skonsultuj się ze sprzedawcą lub farmaceutą, aby upewnić się, że produkt może być stosowany przez kobiety w ciąży. Omijaj półki z kosmetykami wyszczuplającymi i rozgrzewającymi(zawierają kofeinę i kwas salicylowy), które mogą podrażnić skórę. Preparatem, który świetnie nawilża i ma w swoim składzie wiele witamin, jest oliwa z oliwek z zimnego tłoczenia (nierafinowana).Kiedy już wybierzesz odpowiedni preparat nawilżający,delikatnie wmasowuj go okrężnymi ruchami(zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Używaj do tego całej dłoni, nie tylko palców. Powtarzaj ten zabieg codziennie – rano i wieczorem. Systematyczność pozwoli Ci osiągnąć zamierzone efekty.W zapobieganiu rozstępom ważne jest również ujędrnianie skóry. Najłatwiejszy sposób to naprzemienny natrysk zagrożonych partii ciała ciepłą i zimną wodą. Taki masaż warto wykonywać podczas porannego prysznica, ale należy pamiętać, by nie był on intensywny, a ciśnienie wody nie za mocne.Alternatywą dla wodnego masażu jest peeling ciała za pomocą np. płatków owsianych wcześniej zalanych wrzącą wodą. Płatki owsiane mają korzystne działanie na stan skóry dzięki zawartości m.in. witaminy E.

Dobra forma = piękne ciało

Aktywność fizyczna to podstawowy sposób na zdrową skórę. Podczas wysiłku organizm dotlenia się, poprawia się także przepływ krwi. Ciąża, choć ogranicza możliwości, nie musi być dla przyszłych mam przeszkodą. Jeśli lekarz nie stwierdził przeciwwskazań,możesz samodzielnie wykonywać lekkie i nieforsujące ćwiczenia lub wybrać się do klubu fitness, gdzie pod okiem specjalistów prowadzone są zajęcia dla kobiet w ciąży.Nie zapomnij też o wygodnej i odpowiednio dobranej bieliźnie, aby skóra mogła swobodnie oddychać.Na rynku dostępna jest specjalna bielizna dla kobiet w ciąży, która nie powoduje ucisku i jest komfortowa dla Twojego ciała.