Przyjazne dla kręgosłupa - efektywne i wygodne pozycje do karmienia piersią.

Dla wielu mam karmienie piersią to wyjątkowe przeżycie. Dla jednych to cudowne chwile, dla innych może stanowić duże wyzwanie. Co zrobić, aby karmienie piersią było komfortowe dla ciebie i twojego dziecka? Podpowiemy ci, jak możesz nauczyć się efektywnie karmić dziecko, abyście oboje czerpali z tego przyjemność.


Pozytywne nastawienie, chęci i wiara we własne ciało – te trzy założenia powinny być utrwalane jeszcze w czasie ciąży, tak aby we właściwym momencie odbiły się głośnym echem: „Dam radę!” Początki karmienia piersią są najtrudniejsze, dlatego warto się do tego przygotować. Dobrze, jeśli zadbasz o to, aby od razu po porodzie dziecko trafiło w twoje objęcia – bez względu na to, czy był to poród siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, jest to najlepszy moment na rozpoczęcie karmienia piersią. Ponadto kontakt „skóra do skóry”, czyli tzw. kangurowanie, cudownie uspokaja i wycisza zarówno dziecko, jak i mamę.

Bardzo ważnym aspektem w powodzeniu karmienia piersią jest wypracowanie wygodnej pozycji. Przy pierwszym przystawieniu najwygodniej jest karmić w pozycji leżącej: mama leży na plecach, a dziecko brzuch do brzucha, delikatnie przechylone w kierunku jednej z piersi. Bardzo często w tej pozycji zaobserwujesz, jak dziecko instynktownie szuka brodawki i otwiera buzię. Pomóż mu, podając jedną ręką pierś, drugą asekurując jego główkę. Przy pierwszych kar¬mieniach dobrze sprawdzają się też inne pozycje leżące, np. pozycja na boku, kiedy mama i dziecko leżą, stykając się brzuszkami. Pozycja ta jest zalecana po cesarskim cięciu – mama jest rozluźniona, a nóżki dziecka są oddalone od rany pooperacyjnej.

Najbardziej powszechne są jednak pozycje siedzące: klasyczna, krzyżowa i spod pachy, które nie wymagają tego, abyś kładła się do łóżka. Oznacza to jednak większe obciążenie dla kręgosłupa, w związku z czym wiele kobiet korzysta z podpórek czy specjalnych poduszek do karmienia. Pozycja klasyczna i krzyżowa dają ci możliwość pełnej kontroli sposobu ssania i efektywności karmienia. Łatwo zaobserwujesz, czy dziecko równomiernie połyka pokarm oraz czy prawidłowo chwyta brodawkę.

Pozycja spod pachy jest szczególnie polecana mamom z dużym biustem lub płaskimi, wklęsłymi brodawkami, mamom bliźniąt oraz po cesarskim cięciu. Polega na uchwyceniu prawej piersi lewą ręką, a prawą ręką podtrzymaniu główki dziecka. Ciało dziecka spoczywa na przedramieniu prawej ręki. W tej pozycji bardzo pomocne są poduszki do karmienia, które pomagają mamie asekurować ułożenie dziecka.

W pierwszych tygodniach po porodzie warto skorzystać z pomocy i doświadczenia doradcy laktacyjnego. Nie bój się pytać! Jego wiedza może okazać się niezastąpiona. Przydatne okażą się także niektóre gadżety, np. laktator lub specjalne poduszki do karmienia, które ułatwią przystawienie dziecka do piersi oraz odciążą twój kręgosłup.