Przedporodowy lęk - jak sobie z nim radzić?

Poród to wielkie wydarzenie dla przyszłej mamy,niezależnie od tego, czy to jej pierwsza ciąża czy kolejna. Oczekiwaniom na przyjście na świat maluszka towarzyszy wiele emocji – od radości po lęk. Odczuwanie lęku przed porodem to naturalne zjawisko, ale jeśli zaczyna utrudniać życie,należy nad nim zapanować.

Jak radzić sobie z lękiem przedporodowym?
Lęku przed porodem nie da się wyeliminować, ale można starać się go zmniejszyć, aby nie przeszkadzał w radości z ciąży i przyszłego macierzyństwa.Strach wynika z niewiedzy. Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej na temat porodu.Zaopatrz się w różnego rodzaju publikacje,przejrzyj fora internetowe i porozmawiaj z bliską Ci osobą, która poród ma już za sobą. Dowiesz się,jak przebiega poród, czym różnią się poszczególne etapy i w jaki sposób je rozpoznasz. Możesz także skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub położną.Im więcej dowiesz się na temat porodu, tym lepiej będziesz przygotowana.

Bądź ze sobą szczera...
Poród to ogromny wysiłek. Musisz zdawać sobie z tego sprawę i być przygotowana, ale nie myśl o tym codziennie. Przez dziewięć miesięcy ciąży masz czas na przygotowania. Zapisz się do szkoły rodzenia, gdzie poznasz techniki radzenia sobie z bólem oraz ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Będzie dobrze!Odrzuć „dobre rady”. Nie słuchaj opowieści koleżanek o ogromnym bólu i komplikacjach związanych z akcją porodową. Każda kobieta inaczej przechodzi poród – nie ma sensu martwić się na zapas. Jeśli większości kobiet udało się urodzić zdrowe pociechy, w twoim przypadku będzie tak samo.

Pozytywne myślenie!
Nie zadręczaj się różnymi scenariuszami akcji porodowej.Pamiętaj, że pozytywne myślenie możezdziałać cuda. Dziecko odbiera twoje emocje i reaguje na nie. Odpręż się i zrelaksuj, pozytywne myślenie sprawi, że twój poród będzie łatwiejszy.