Proszek czy orzeszki, w czym prać ubranka dla dziecka?

Na rynku dostępnych jest wiele środków do prania i płukania ubrań. Odkąd zostałaś mamą, zastanawiasz się, które z nich są bezpieczne dla twojego maleństwa. Skóra niemowlęcia jest o wiele bardziej delikatna i podatna na podrażnienia niż skóra dorosłej osoby. Często jest wrażliwa i wyczulona na rożnego rodzaju środki chemiczne. Jak wybrać odpowiednie środki do prania ubrań wśród różnorodnych płynów, proszków, płatków mydlanych czy nawet orzechów do prania?

CO DO PRANIA?
Maluszek narażony jest na wiele czynników zewnętrznych, z którymi jeszcze nie jest w stanie sobie radzić. Niektóre oddziałują na niego znacznie silniej niż na osobę dorosłą i mogą stanowić niebezpieczeństwo. Wiele detergentów może wywołać u niemowlęcia alergię. W tradycyjnych środkach do prania składniki chemiczne są silnymi alergenami, dlatego kupuj za¬wsze hipoalergiczne środki piorące. Bezpieczne są te z atestami, m.in. Centrum Zdrowia Dziecka, lub z wyłącznie naturalnym (organicznym) składem. Przed zakupem sprawdzaj informacje umieszczone na opakowaniu i to, czy produkt jest odpowiedni do stosowania dla najmłodszych. Nowe ubranka dla maluszka przed użyciem koniecznie należy wyprać. Zawarty na nich kurz czy drobnoustroje mogą wywołać również reakcję alergiczną lub przyczynić się do powstania infekcji.

PŁYN CZY PROSZEK DO PRANIA?
Wybór formy środka piorącego najczęściej podyktowany jest wygodą prania i twoimi oczekiwania¬mi. Nie ma różnicy w wyborze między proszkiem a płynem – są bezpieczne dla maluszka oraz można ich używać podczas prania w niskich temperaturach. Proszek do prania zawiera aktywne substancje oraz tlen, dzięki czemu z łatwością usuwa trudne plamy. Jeśli często pierzesz ręcznie, płyn do prania sprawdzi się wzorowo. Bardzo łatwo się rozpuszcza i jest deli¬katny zarówno dla skóry maluszka, jak i twoich rąk.

ZMIĘKCZANIE
Bez obaw możesz stosować płyny do płukania, by nadać ubrankom miękkości i delikatności. Co więcej, w ten sposób zabezpieczasz ubrania przed szybkim zniszczeniem i sprawiasz, że przyjemnie pachną. Zmiękczanie ma też jedną ważną zaletę – ułatwia prasowanie. Pamiętaj jednak, żeby – podobnie jak w przypadku środków piorących – wybierać tylko te płyny do płukania, które przeznaczone są dla niemowląt i małych dzieci. W ich składzie nie ma szkodliwych i mocnych substancji zapachowych. Unikniesz w ten sposób podrażnień delikatnej skóry maluszka.

PRANIE W PRALCE I ODPOWIEDNIE DAWKI ŚRODKÓW PIORĄCYCH
Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie dodatkowej pracy, pilnuj, aby pralka nie była przeładowana. Ubranka upchane na siłę mogą się pognieść, ale także nie doprać. Odzież powinna swobodnie mieścić się w bębnie maszyny. Często zdarza się, że potrzebujesz uprać niewielką ilość ubrudzonych rzeczy. Wybieraj wtedy specjalne programy do prania szybkiego (ale intensywnego) lub wyposaż się w pralkę ze specjalnym programem do prania dziecięcych ubranek. Przed wrzuceniem rzeczy do pralki sprawdź na metce, jakie są zalecenia co do temperatury prania. Podobnie sprawdzaj zawsze na opakowaniu zalecaną ilość środka piorącego. Zależy ona od stopnia zabrudzenia ubranek oraz twardości wody. Największą uwagę zwróć podczas płukania – niekiedy warto wykonać je dwukrotnie. Nie wszystkie proszki do prania wypłukują się właściwie za pierwszym razem.

JAK PRAĆ KOLOROWE UBRANKA?
Sortowanie prania według kolorów dotyczy również odzieży dziecięcej. Ubranka dziecięce zazwyczaj są wesołe i kolorowe. Aby nie straciły swoich barw, warto je sortować przez wrzuceniem do pralki. Co więcej, kolorową odzież pierzemy w niższych temperaturach (od 30 st. C) niż rzeczy białe (60 st. C, 90 st. C).

Najlepiej segregować według zasady:
• Biel osobno – dopuszczalne kolorowe dodatki, wte¬dy jednak pierz w niższej temperaturze • Jasne kolory osobno – można prać jednocześnie ubrania jasnoniebieskie, jasnoróżowe, szare, jasno¬beżowe itp.
• Intensywne kolory osobno – pamiętaj o oddzieleniu od siebie najbardziej kontrastowych barw. Możesz łączyć przykładowo czerwień + fiolet + pomarańcz, osobno natomiast zieleń + brąz lub granat + fiolet
• Czarne osobno – można je łączyć z ciemną zielenią, granatem


DO KIEDY PRAĆ UBRANKA DZIECI ODDZIELNIE?
Część lekarzy uważa, że warto przez pierwsze pół roku życia dziecka stosować specjalne środki do prania. Natomiast oficjalne stanowisko, m.in. Instytutu Matki i Dziecka, zaleca, być wydłużyć ten czas do ukończenia przez maluszka pierwszego roku życia. Warto pamiętać, że są to wyłącznie zalecenia, ale ostrożności nigdy za wiele. Skóra maluszka jest delikatna i może ulec podrażnieniu – profilaktyka zadziała tylko na waszą korzyść.