Problemy z brodawkami. W trosce o mamy karmiące.

Urodziłaś dziecko i wszystko układało się wspaniale aż do dnia, w którym zaczęły się kłopoty z jego karmieniem i problemy z piersiami? Nie jesteś sama. Kryzys laktacyjny dosięga ok. 86 proc. kobiet po porodzie. Najczęściej pojawia się około drugiego–trzeciego lub szóstego tygodnia po porodzie.


Kryzys laktacyjny jest problemem czasowym, związanym z fizjologicznymi zmianami hormonalnymi po porodzie, stresem i zmęczeniem. Dotyczy problemów podczas laktacji, mających wpływ na ilość produkowanego pokarmu, jakość karmienia dziecka piersią, a także samopoczucie i stan zdrowia karmiącej matki. Jego objawami są: bolesne oraz popękane brodawki, zbyt mała ilość po¬karmu lub – wręcz przeciwnie – jego nadmiar, obrzęk, zastój, zapalenie czy ropień piersi. Kryzys laktacyjny jest tym bardziej dotkliwy, im mniej doświadczona jest mama.

BOLESNE I POPĘKANE BRODAWKI 


Głównymi przyczynami kryzysu laktacyjnego są: niezahartowane brodawki piersi (czyli zbyt delikatne i nieprzygotowane na ssanie) oraz nieprawidłowa technika przystawiania dziecka do piersi. Brodawka, która nie była przygotowana do karmienia przed porodem, jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju mechaniczne uszkodzenia wynikające z nacisku, tarcia, ssania i pociągania brodawki podczas karmienia. Dziecko zbyt płytko chwyta bowiem pierś, kiedy jest głodne – nadgryza i szarpie brodawkę, prowadząc do jej uszkodzenia. Brodawka staje się zaczerwieniona, lekko obrzęknięta i zaogniona, z czasem tworzą się na niej lekko podkrwawiające ranki, powodujące ból podczas dotyku lub karmienia. Matka odruchowo odrywa dziecko od piersi, odczuwając duży ból i pieczenie. Bojąc się nawrotu bólu i obrzęku, odczuwa niechęć i strach przed karmieniem dziecka. Bardzo często decyduje się wtedy przejść na karmienie butelką, tym samym powoduje, że produkcja mleka w piersi znacznie się obniża. Odciąganie pokarmu to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy bezpośrednie karmienie piersią dziecka jest nie-możliwe. Laktator w niektórych sytuacjach jest wręcz niezbędny, by utrzymać laktację na właściwym poziomie. Dzięki laktatorowi także tata malucha czy jego rodzeństwo mogą karmić dziecko – ty zyskasz chwilę dla siebie, a twoi krewni będą mieli okazję nawiązać bliższą więź z nowym członkiem rodziny, karmiąc go butelką.

JAK DBAĆ O PIERSI W CIĄŻY
Jeszcze w ciąży rozpocznij przygotowanie piersi do karmienia: stymuluj ich odporność na urazy poprzez delikatne masowanie, uciskanie i pociąganie brodawki. Staną się one bardziej odporne na mechaniczne urazy: otarcie, pękanie, a tym samym na stany za-palne. 


JAK DBAĆ O PIERSI PO PORODZIE
• Podczas karmienia trzymaj dziecko w odpowiedniej pozycji.
• Dostosuj technikę karmienia, prawidłowo przystawiając dziecko do brodawki, tak aby nie była uchwycona zbyt płytko.
• Jeżeli twoje brodawki są zbyt małe i dziecko nie jest w stanie ich uchwycić – zastosuj kapturek ochronny.
• Bezpośrednio po karmieniu dziecka umyj piersi letnią wodą, dokładnie osusz i wystaw odsłonięte na działanie powietrza.
• Możesz posmarować pierś kroplą odciągniętego po¬karmu lub stworzoną specjalnie z myślą o leczeniu podrażnionych i popękanych brodawek lanoliną Lansinoh. Pamiętaj, aby przed ponownym karmieniem piersi były czyste i suche.
• Chroń brodawki przed drażniącym działaniem ubrań, dostosuj stanik, aby dobrze podtrzymywał piersi, ale także był delikatny i komfortowy. Najlepszym rozwiązaniem są biustonosze bezszwowe, bez fiszbin, które podtrzymują piersi mamy karmiącej, a miseczka idealnie dopasowuje się do kształtu piersi przed i po karmieniu.
• Jak najczęściej zmieniaj wkładki laktacyjne (samoistnie wypływający pokarm szybko zasycha i podrażnia brodawki).
• Na podrażnione brodawki możesz także przyłożyć świeżo zaparzone ciepłe – ale nie gorące – saszetki herbaty.
• Nie poddawaj się zbyt szybko i mimo dyskomfortu w miarę możliwości przystawiaj dziecko często do obolałej piersi.
• Brodawki zregenerują się i zahartują tylko wtedy, gdy będą używane. Jeśli ból nie minie, a brodawki staną się mimo wszystko mocniej obrzęknięte – skon¬taktuj się z lekarzem rodzinnym lub poproś o pomoc położną rodzinną.

Beata Sikorska, położna dyplomowana - specjalista w położnictwie rodzinnym, doula, doradca rodzinny.