Problemy pielęgnacyjne noworodka

WRAZ Z POJAWIENIEM SIĘ NA ŚWIECIE UPRAGNIONEGO MALEŃSTWA, RODZICE ROZPOCZYNAJĄ SWÓJ NAJWAŻNIEJSZY, ALE I NAJTRUDNIEJSZY EGZAMIN W ŻYCIU. 
WYCHOWANIE, OPIEKA I KSZTAŁTOWANIE UKOCHANEJ ISTOTKI WYMAGA PRZEDE
WSZYSTKIM CIERPLIWOŚCI, JEDNAK WARTO ZAPOZNAĆ SIĘ TAKŻE Z ZASADAMI PRAWIDŁOWEJ PIELĘGNACJI DZIECKA, JAK I SPOSOBAMI RADZENIA SOBIE W SYTUACJACH, GDY NIE WSZYSTKO PRZEBIEGA ZGODNIE Z IDEALNYM PLANEM.

CIEMIENIUCHA
Występuje często w okresie niemowlęcym, zwykle trwa do 3. miesiąca życia, czasem do 6. Nie jest groźna dla dziecka, jedynie wygląda nieestetycznie. Pojawia się już w początkowych tygodniach życia i powstaje na skutek nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych na brwiach i owłosionej skórze głowy. Wygląda jak brunatne plamy ze zlepionych tłustych łusek, które ściśle przylegają do podłoża. Leczenie wymaga systematyczności i cierpliwości. Nie wolno ciemieniuchy zdrapywać. Należy codziennie natłuścić główkę dziecka oliwką na godzinę przed kąpielą i po niej zczesywać łuski szczoteczką dla dzieci. Domowym sposobem jest mycie główki otrębami namoczonymi w wodzie – działają kojąco na skórę i zmiękczają ją.

KOLKA
Pojawia się między 4. a 6. tygodniem życia, najczęściej spowodowana jest przez nietolerancję laktozy. W czasie występowania kolki dochodzi do zatrzymania gazów i zaparć. Dziecko staje się niespokojne, płacze, podciąga kolanka w kierunku brzuszka, pręży się i robi się czerwone na twarzy. Sprawia wrażenie cierpiącego. Dolegliwości kolkowe mijają, gdy dziecko ma 3-4 miesiące życia.

Pomocne na atak kolki
• ciepłe kąpiele,
• ciepłe okłady na brzuszek dziecka,
• masaż brzuszka,
• wywar z kopru włoskiego i rumianku,
• unikanie nadmiaru bodźców, spokojna atmosfera,
• zmiana pozycji w czasie karmienia piersią, na taką w której dziecko jest ułożone
brzuchem do brzucha matki.

PIELUSZKOWE ZAPALENIE SKÓRY
Jest to podrażnienie skórne w miejscu przylegania wilgotnej z moczu lub kału pieluchy. Skóra jest nadmiernie nawilżona i dochodzi do jej maceracji. Najczęściej występuje w 7-9 miesiącu życia dziecka. Zmiany skórne występują najczęściej w okolicy narządów płciowy i odbytu, ud, pachwin i dolnej części brzuszka dziecka, okolicy lędźwiowej. Uszkodzenia
powiększają się przez działanie wielu szkodliwych czynników: resztki stolca i mocz, kosmetyki do pielęgnacji skóry i detergenty ze źle wypłukanych pieluch. Uszkodzony naskórek stanowi wrota do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.

Zmiany skórne powstają w postaci:
• wysypki – grudki, pęcherzyki,
• zaczerwienienia skóry,
• złuszczonej i wysuszonej skóry,
• uszkodzeń naskórka,
• sączenia surowiczego płynu i krwawienia.
Codzienna pielęgnacja skóry okolicy pieluszkowej
niemowlaka polega na:
• częstej zmianie pieluch,
• dokładnym myciu i osuszaniu pośladków po każdym
oddaniu moczu i stolca u dziecka,
• smarowaniu pośladkiów maścią lub kremem
ochronnym dla niemowląt; polecane są preparaty
zawierające związki wazeliny i cynku.

Bardzo korzystne w pielęgnacji tej okolicy jest wietrzenie skóry krocza przez kilka lub kilkanaście minut w czasie zmiany pieluszki. Dziecko kładziemy na brzuszku, zostawiając odkryte pośladki. Gdy skóra dziecka jest błyszcząca/glazurowata, można stosować talk, który zmniejsza tarcie między pieluchą a skórą. Gdy zmiany są średnio lub znacznie nasilone, można stosować pędzlowanie wodnym roztworem fioletu gencjany. Działa on odkażająco, wysusza i powoduje złuszczanie zmian skórnych. Gdy zmiany skórne są poważne (pęcherze, pojawienie się ropy) lekarz zleca antybiotyki do stosowania na skórę.


Tekst: mgr Ilona Kawalec
położna środowiskowa