POWRÓT RODZICÓW DO WSPÓŁŻYCIA 10 PYTAŃ O SEX PO PORODZIE

W czasie ciąży i porodu ciało kobiety prze­chodzi wiele zmian. Ponadto po narodzinach maluszka zmieniają się priorytety, pojawiają nowe obowiązki i wątpliwości. Wiele z nich to wstydliwe tematy, o których krępujesz się rozmawiać nawet z najbliższymi. Czy sex po porodzie będzie taki jak wcześniej? Czy w połogu można prowadzić intensywną aktyw­ność seksualną? Pytania nie dają ci spoko­ju, ale nie tylko ty jesteś pełna obaw. Wiele kobiet obawia się powrotu do seksualnej aktywności po porodzie. Poznaj odpowie­dzi na 10 najważniejszych pytań o seks po porodzie i rozwiej swoje wątpliwości. Nasz poradnik pomoże ci bezpiecznie przywrócić namiętność do waszego życia.

CZY WSPÓŁŻYCIE ZA PIERWSZYM RAZEM PO PORODZIE SPRAWIA BÓL?

W czasie połogu współżycie nie jest wskazane (do około szóstego tygodnia po porodzie). To czas, kiedy goją się wszystkie rany, a organizm dochodzi do siebie po wysiłku, jakim był poród. Jeśli rozpoczniesz współżycie zbyt wcześnie, możesz narazić się na ból. Duże znaczenie ma tutaj pozycja, np. na boku masz możliwość kon­trolowania głębokości penetracji.

CZY PO PORODZIE POCHWA STAJE SIĘ SZERSZA?

Wokół tego zagadnienia powstało wiele mi­tów. Wprawdzie pochwa po porodzie staje się luźniejsza, jednak po jakimś czasie wraca do poprzedniego stanu. Organizm szybciej lub wolniej radzi sobie ze zmianami, ale te wywo­łane porodem w większości są chwilowe. Jeśli chcesz przyspieszyć proces, doskonale spraw­dzą się w tym celu ćwiczenia mięśni Kegla (po­lecane również w czasie ciąży).

CZY PO PORODZIE MOŻNA POPROSIĆ O WYKONANIE ZABIEGU ZWĘŻENIA POCHWY?

Jeśli uważasz, że wasze życie seksualne po porodzie straciło na jakości, możesz rozwa­żyć przeprowadzenie takiego zabiegu. Lekarz przedstawi ci zalety i wady tego rozwiązania. Nie traktuj go jednak jako sposobu na urozma­icenie życia seksualnego – jeśli przesadzisz, ponowne rozszerzenie pochwy nie będzie ła­twe.

CZY MOŻNA UPRAWIAĆ SEKS ORALNY PO PORODZIE?

Seks oralny można uprawiać dopiero wtedy, gdy rany po porodzie się zagoją. Oralne piesz­czoty mogą prowadzić do infekcji, jeśli rozpocz­niesz je zbyt wcześnie. W okresie karmienia seks oralny może stanowić alternatywę, jeśli nie masz ochoty na seks klasyczny.

CZY DOZNANIA SEKSUALNE W POŁOGU SĄ BEZPIECZNE?

W połogu (do szóstego tyg. po porodzie) powin­naś unikać stosunków seksualnych. Nie znaczy to jednak, że masz rezygnować z przyjemności. Stymulowanie łechtaczki jest bezpieczne i po­może ci się odprężyć.Orgazm i wywołane nim skurcze mięśni również nie stanowią zagroże­nia, jednak najważniejsza jest w tym okresie hi­giena oraz unikanie penetracji pochwy.

CZY ZDARZA SIĘ, ŻE POCHWA PO PORODZIE STAJE SIĘ WĘŻSZA?

Możesz mieć takie wrażenie, zwłaszcza pod­czas pierwszych stosunków, gdy jesteś zestre­sowana, a dodatkowo dokucza ci suchość po­chwy. Nie martw się, pochwa kobiety wraca do dawnego stanu zwykle po kilku tygodniach bądź miesiącach od porodu.

CZY PO PORODZIE POPĘD SEKSUALNY SIĘ OBNIŻA?

To całkiem normalne, jeśli po porodzie obniża się twoje libido. Odczuwasz zmęczenie po porodzie i jesteś obolała. Wiele kobiet  w takiej sytuacji nie ma ochoty na zbliżenia. Nie zmuszaj się do niczego i zaakceptuj swoje samopoczucie. Po jakimś cza­sie twoje życie seksualne wróci do normy. Partner może podzielać twój stan – często u świeżo upie­czonych tatusiów obserwuje się spadek poziomu testosteronu, a co za tym idzie – obniżenie popę­du seksualnego. Zadbaj o odpoczynek i właściwe samopoczucie, a ochota na seks przyjdzie sama.

CZY KARMIENIE PIERSIĄ MOŻE ZMNIEJSZYĆ SATYSFAKCJĘ ZE STOSUNKU?

Niektóre kobiety skarżą się na jakość zbliżeń pod­czas karmienia. Powodem tego są zmiany hormo­nalne zachodzące u karmiących piersią. Prowa­dzą one do obniżenia popędu seksualnego. Sama czynność karmienia maluszka powoduje zmęcze­nie i utratę zainteresowania aktywnością seksual­ną. Często też proces laktacji wywołuje u kobiet barierę przed zbliżeniem. Tu niestety wszystko zależy od kobiety i jej laktacji i jest to bardzo in­dywidualna kwestia, jednak część młodych matek niema większych obiekcji, a karmienie piersią nie wpływa negatywnie ani na ich samopoczucie, ani na libido.

CZY PO PORODZIE MOGĘ CIERPIEĆ NA SUCHOŚĆ POCHWY?

Większość kobiet odczuwa po porodzie nadmier­ną suchość pochwy, która spowodowana jest spadkiem poziomu estrogenów. Stan ten może utrzymywać się do sześciu tygodni po porodzie, a nawet dłużej. Nie oznacza to jednak rezygnacji z pieszczot i zbliżeń. W aptekach dostępne są żele intymne,które przywrócą komfort współży­cia.

CZY ZDARZA SIĘ, ŻE POCHWA PO PORODZIE STAJE SIĘ WĘŻSZA?

Możesz mieć takie wrażenie, zwłaszcza podczas pierwszych stosunków, gdy jesteś zestresowana, a dodatkowo dokucza ci suchość pochwy. Nie martw się, niedługo wszystko wróci do normy. Pochwa kobiety wraca do dawnego stanu zwykle po kilku tygodniach bądź miesiącach od porodu.

CZY SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO STOSUNKÓW ANALNYCH PO PORODZIE?

Zarówno w przypadku stosunków klasycznych, jak i analnych należy wstrzymać się do około sześciu tygodni po porodzie. W przypadku seksu analnego zagrożeniem mogą stać się hemoroidy. Jeśli cierpiałaś na tę dolegliwość w ciąży, wybierz się do lekarza, by upewnić się, że przypadłość została wyleczona.