Powrót do pracy...

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim wiąże się z wieloma obawami. Współczesne mamy chcą się realizować zawodowo, jednak powrotom do pracy towarzyszy stres związany z organizacją opieki nad dzieckiem,a także pogodzeniem obowiązków prywatnych z zawodowymi.

Martwa Natura, Papier, Żaden Człowiek, Tło Pulpitu

Opieka nad maluchem 

Powrót do życia zawodowego zaczyna się od pytania:co z dzieckiem? Opiekę nad maluszkiem można powierzyć dziadkom, opiekunce lub skorzystać z usług żłobka (prywatnego bądź publicznego).Ustal wspólnie z partnerem, kto przejmie opiekę nad dzieckiem na czas Twojej nieobecności. Być może uda wam się dostosować godziny pracy tak,by opiekować się pociechą na zmianę. Tatusiowe doskonale mogą zastąpić mamę w obowiązkach,co pomoże budować więź między nimi a dziećmi.Jeśli jednak zdecydujecie się zatrudnić opiekunkę,powinna ona posiadać odpowiednie kwalifikacje i referencje. Jeśli potrzebujesz porady, sprawdź fora internetowe i porozmawiaj z innymi mamami.

Korzystna rozłąka?

Największą obawą każdej mamy jest rozłąka z dzieckiem i jej wpływ na samego maluszka. Pomimo iż to trudna sytuacja dla was obojga, jest ona całkowicie naturalna. Mama realizująca się zawodowo nie robi krzywdy dziecku. Czas z nim spędzony wprawdzie jest krótszy, ale bardziej wartościowy. Szczególną uwagę należy zwracać na reakcje maluszka w żłobku lub podczas kontaktu z opiekunką. Zdarza się, że dzieci bardzo źle znoszą rozstanie z mamą.Jeśli Twoja pociecha również bardzo przeżywa rozłąkę,oswajaj ją powoli z Twoją nieobecnością.

Praca od nowa

Jeszcze będąc w ciąży, porozmawiaj z szefem.Ustalcie wspólnie, jak będzie wyglądała Twoja nieobecność, a także czy przełożony jest w stanie zorganizować zastępstwo i na jaki okres.Jeśli nie czujesz się gotowa, by wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, możesz poprosić o dodatkowe wolne lub o urlop wychowawczy. Innym rozwiązaniem jest skrócenie wymiaru godzin, by pogodzić obowiązki domowe z pracą.

Dzień powrotu

Nie wiesz, czego spodziewać się po powrocie do pracy? A co, jeśli szef zaproponuje Ci inne stanowisko?Nie martw się, nie może być ono niższe niż dotychczasowe. Myśl pozytywnie – zmiany są dobre w życiu. Pamiętaj,że wracasz do pracy, by spełniać swoje obowiązki.Jeśli będziesz usprawiedliwiać macierzyństwem swoje spóźnienia czy nieobecności przed współpracownikami, możesz stracić ich zaufanie.Powrót do pracy powinien być przemyślany i wynikać z potrzeby, a nie z przymusu. Jeśli czujesz, że jesteś w stanie poradzić sobie z obowiązkami matki i pracownicy, nie zastanawiaj się długo.Decyzja o powrocie do życia zawodowego lub rezygnacja z niego należy tylko do Ciebie, jednak warto przedyskutować ją z partnerem.