Położna z powołania - co to znaczy?


POŁOŻNA Z POWOŁANIA. CO TO ZNACZY?
– Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii „Położna na Medal”

Kiedyś praca położnej kojarzyła mi się tylko i wyłącznie z przyjmowaniem porodów. Dzisiaj wiem, że bycie położną to coś znacznie więcej. To przede wszystkim odpowiedzialność. Odpowiedzialność, która na mnie spoczywa czasem powoduje we mnie obawy, ale znacznie częściej jest powodem trudnej do opisania satysfakcji. Martyna Mączka, położna i Ambasadorka kampanii „Położna na medal” opowiada, jaka jest rola położnej w życiu kobiety.

Położna to bezpieczeństwo

Ciąża to dla każdej przyszłej matki czas w którym pojawiaj się naturalne obawy związane z nową rolą i nowymi obowiązkami. To czas, w którym kobiety powinny czuć się pewnie i bezpiecznie. Niestety, dość powszechnym zjawiskiem które obserwuję w Polsce jest niewielki stopień świadomości dotyczącej praw i możliwości opieki okołoporodowej wśród ciężarnych. Dlatego uważam, że jednym z najważniejszych obowiązków nowoczesnych położnych jest głośne mówienie o tym, co przyszłym matkom przysługuje w zakresie opieki położniczej i w jaki sposób skutecznie można o swoje prawa zabiegać.

W Polsce nadal dominuje przekonanie, że kobieta ciężarna najbezpieczniejsza jest w szpitalu, a to dlatego, że czuwa przy niej lekarz ginekolog. Nie jest to jednak pełen obraz sytuacji. Ze swojej codziennej praktyki wiem, że najczęściej najbliższą osobą dla przyszłej matki jest właśnie położna. To przed nią potrafi się otworzyć, to ona jest źródłem praktycznych porad. To dzięki profesjonalizmowi dzisiejszych położnych przyszłe mamy mają poczucie bezpieczeństwa.

Bliżej niż lekarz

Warto na każdym kroku podkreślać, że położne mają uprawnienia do prowadzenia ciąży i mogłyby się w tym obszarze jeszcze lepiej rozwijać gdyby stworzono im ku temu lepsze możliwości. Argumentem, który przemawia za położnymi jest doskonałe zrozumienie i zabezpieczenie kobiety w sferze psychicznej. Jest to możliwe ponieważ położna i ciężarna są w stanie nawiązać bliską relację, poznają się wzajemnie co skutecznie pomaga wyłapywać wszelkie obawy i nieprawidłowości związane z ciążą i porodem. Często powtarzam swoim podopiecznym, że kobieta ciężarna w ciąży fizjologicznej najbezpieczniejsza jest we własnym domu. W miejscu w którym z jednej strony czuje się swobodnie, a z drugiej opiekę nad nią sprawuje zaufana położna.

Z kolei w okresie ściśle okołoporodowym to wiedza położnej okazuje się najcenniejsza, przez to jak potrafi rodzącą przeprowadzić samodzielnie w porodzie, szanując przy tym naturalny proces narodzin. Intymność jaka łączy położną i rodzącą pozwala na dużą otwartość, która jest kluczem do prawidłowo przebiegającego połogu i dobrej opieki nad dzieckiem.