Połóg po cięciu cesarskim.

JEŚLI MIAŁAŚ CIĘCIE CESARSKIE, BĘDZIESZ PRZEBYWAĆ NA SALI  POOPERACYJNEJ LUB
OD RAZU NA ODDZIALE  POŁOŻNICZYM. OTRZYMASZ ZLECONE PŁYNY INFUZYJNE I LEKI
PRZECIWBÓLOWE. 

POŁOŻNA BĘDZIE KONTROLOWAĆ PARAMETRY ŻYCIOWE, KRWAWIENIE Z DRÓG RODNYCH, TĘTNO I ODDECHY. DO PĘCHERZA MOCZOWEGO BĘDZIE ZAŁOŻONY CEWNIK.

Ważne jest szybkie „uruchamianie” – tj. wstawanie po cięciu cesarskim. Zapobiega to powstawaniu zakrzepów i powikłań zatorowych. Macica szybciej się obkurcza i sprawniej wracasz do formy. Wstanie z łóżka może nastąpić po kilku godzinach od operacji. Należy jednak uwzględnić jakie w trakcie zabiegu zastosowano znieczulenie. W przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego wcześniejsze wstawanie i podnoszenie głowy może spowodować mocny ból głowy, dlatego wtedy jest zlecany dłuższy odpoczynek w łóżku. Znieczulenie zewnątrzoponowe znosi ból, zostaje uczucie dotyku na obszarze operowanym. Zniesienie bólu utrzymuje się nawet do 20 godzin po operacji.

Jeśli możesz już wstać, udasz się z położną do łazienki, gdzie możesz wziąć prysznic. W momencie odzyskania samodzielności położna usunie Ci cewnik z pęcherza moczowego. Na początku mogą się pojawić problemy z oddawaniem moczu. Częste są również problemy z oddawaniem stolca. Gdy do 3 doby po operacji nie następuje wypróżnienie, wykonywany jest na oddziale wlew przeczyszczający lub zlecane są czopki glicerynowe.

Na początku rana po cięciu jest przykryta opatrunkiem. Można go zdjąć po pierwszej wizycie pod prysznicem, gdy zamoknie. Ranę myjemy zwykłym mydłem, najlepiej osuszać ją jednorazowymi ręcznikami i w ciągu dnia często wietrzyć. Należy zwrócić uwagę, by nie ściskać tego miejsca źle dopasowaną bielizną. Szwy usuwane są w 7 dobie po operacji. Rana i okolica rany najczęściej swędzi, może bo-leć. Na początku kolor rany jest intensywnie różowy, z czasem blednie. Gdy pojawia się zaczerwienie-nie, ropny wyciek i gorączka powinnaś zgłosić się do lekarza.

Ilona Kawalec
położna, Fundacja Mamacare
www.fundacjamamacare.pl