Pierwsza kąpiel, zadanie dla taty

Przed tobą ważne zadanie – pierwsza kąpiel maluszka. Choć wydaje ci się to zadaniem arcytrudnym, wcale nie musi to być uciążliwym obowiązkiem. Jeśli potrafisz wymienić żarówkę i podłączyć kino domowe, kąpiel dziecka nie powinna być dla ciebie straszna. Wystarczy mała instrukcja i kilka podstawowych zasad, o których nie możesz zapomnieć, 
by czynność ta stała się przyjemnością zarówno dla niego, jak i dla ciebie.

Zaplecze teoretyczne

Z pewnością zastanawiasz się, czy codzienna kąpiel niemowlaka jest konieczna. Mamy dla ciebie dobrą wiadomość – jeśli zadbacie o czystość pupy maluszka po każdym przewinięciu, codzienna kąpiel nie jest przymusem. Nie od dziś wiadomo, że bakterie rozwijają się szybko, jeśli nie zadbamy o szczególną higienę pupy niemowlaka. W dodatku maluszek poci się zdecydowanie mniej od dorosłej osoby, gdyż nie ma wytworzonej jeszcze tak dużej ilości gruczołów potowych. Jednak mimo to warto zdecydować się na codzienne kąpiele, które przyniosą korzyści nie tylko dla higieny maluszka, ale także przyczynią się do budowania nawyków u maleństwa oraz więzi z rodzicami. Codzienna kąpiel w wanience o tej samej porze pozwoli ustalić rytm dnia. Niemowlęta bardzo lubią codzienną rutynę, która oswaja je
z nowo poznanym światem.

Kąpielowy niezbędnik

* wanienka
* antypoślizgowa wkładka do wanienki
* ręcznik z kapturkiem (frotte)
* patyczki higieniczne
* waciki i gaziki do przemywania oczu
* mydełko dla niemowląt lub szampon dla niemowląt
* oliwka dla niemowląt
* krem przeciw odparzeniom
* puder lub talk dla niemowląt
* termometr kąpielowy do mierzenia temperatury wody
* mała miseczka
* nożyczki dla niemowląt
* szczoteczka do włosów dla niemowląt, z miękkiego włosia
* gruszka do odsysania wydzieliny z nosa
* chusteczki dla niemowląt

1. PRZYGOTOWANIE
Zaczynamy od przygotowania maluszka na przewijaku. Wacikami namoczonymi w wodzie (ciepłej i przegotowanej) przemyj oczy maluszka. Nie bez znaczenia jest sposób – zacznij od zewnętrznej powieki do kącika oka. Następnie przejdź do mycia całej twarzy dziecka. Umyj ją namoczoną gazą lub wacikami. Zostały jeszcze uszy, z którymi musisz uważać. Odchyl małżowiny i umyj skórę za uszami, wykorzystując do tego waciki lub gaziki. Teraz możesz przejść do zdejmowania pieluszki. Wytrzyj pupę maluszka namoczonymi w wodzie gazikami. Nie zapomnij również o oczyszczeniu noska dziecka za pomocą specjalnej gruszki.

2. KĄPIEL
Wanienkę napełnij ciepłą wodą do połowy wysokości,tak by maluch był zanurzony do połowy brzuszka.Pamiętaj, że woda nie powinna być za gorąca i zbyt zimna. Optymalna temperatura kąpieli to 37 stopni Celsjusza i możesz ją sprawdzić specjalnym termometrem. W wanience umieść matę antypoślizgową,aby kąpiel była bezpieczna. Teraz możesz przejść do włożenia maluszka do wanny – rób to powoli, aby nie narazić niemowlęcia na zbyt gwałtowną zmianę temperatury.

3. UŁOŻENIE
Jeśli masz obawy, czy poprawnie wkładasz dziecko do wanienki, zastosuj kilka zasad.
Ułóż głowę niemowlęcia na swoim lewym przedramieniu, a swoją lewą dłoń włóż pod pachę dziecka. Prawą dłoń podłóż pod pośladki malucha i ułóż niemowlę w wanience.

4. MYCIE
Teraz zaczyna się ta najprzyjemniejsza część. Użyj mydełka dla niemowląt i namydl ciało dziecka. Pamiętaj, żeby do mycia nie używać gąbki, gdyż przenosi one bakterie na delikatne ciało niemowlęcia. Myj dziecko swoją dłonią, a dodatkowo sprawisz, że poczuje się bezpiecznej – nic nie zastąpi dotyku taty. Zacznij mycie od szyi i kieruj się w dół, nie pomijając fałdek na ciele maluszka. Najważniejsze w tej części kąpieli jest niedopuszczenie, by woda lub mydło dostały się do oczu dziecka, gdyż mogą je podrażnić. Istotną kwestią jest też pępuszek niemowlęcia– jeśli pępowina jeszcze nie odpadła, postaraj się go nie moczyć.

5. PLUSKANIE
Jak sprawić, by kąpiel była dla maluszka mniej stresująca? Pokaż mu, że woda to jego przyjaciel.Zacznij od delikatnego ochlapywania stópek maluszka,by pokazać mu, jak fajna jest to zabawa.Pamiętaj tylko, żeby nie stracić poczucia czasu.Kąpiel niemowlęcia powinna trwać maksymalnie siedem minut. Woda stygnie bardzo szybko, a zbyt długie przebywanie w wodzie może wysuszyć delikatną skórę dziecka.

6. WYJŚCIE NA SUCHY LĄD
Jeśli wasza zabawa dobiegła już końca, czasza kończyć kąpiel. Złap maluszka tak samo jak
w momencie wkładania go do wanienki. Wyjmuj go bokiem, podpierając prawą dłonią pupę maluszka,a głowę układając na swoim lewym ramieniu. Wyjmuj niemowlę bokiem, by widziało dokładnie, co się z nim dzieje. Będzie czuło się w ten sposób bezpieczniej.

7. OSUSZANIE CIAŁA
Teraz czas na równie przyjemną czynność jak zabawy w wodzie. Połóż maluszka na przewijaku i osuszaj go miękkim ręcznikiem frotte. Nie pocieraj skóry zbyt mocno, zamiast tego osuszaj ciało dziecka delikatnie. Jeszcze przed osuszaniem wytrzyj pępek sterylnym gazikiem i przemyj alkoholem pozostałości po pępowinie.

8. NAWILŻANIE
Po kąpieli skórę maluszka trzeba nawilżyć, by nie wysuszała się nadmiernie. W tym celu potrzebny będzie ci specjalny krem, balsam dla niemowląt lub oliwka. Nie nakładaj zbyt dużo kosmetyku, lepiej powtórzyć czynność kilka razy niż nałożyć nieodpowiednią ilość preparatu. Masuj przy tym ciało maluszka, aby poczuł się bezpiecznie i komfortowo. Pielęgnacja połączona z dotykiem zbliża was do siebie.

9. PIELĘGNACJA PUPY
Pupa jest miejscem narażonym na podrażnienia i rozwój bakterii, dlatego też należy jej się szczególna uwaga. Higiena tej części ciała jest bardzo ważna, dlatego oprócz dokładnego mycia i osuszenia posmaruj skórę kremem na oparzenia lub zasyp talkiem. Uchronisz w ten sposób niemowlę przed uciążliwymi dolegliwościami i zaczerwieniami na pupie. 

Choć cały proces kąpieli dziecka może ci się wydawać żmudny i skomplikowany,
w rzeczywistości szybko nabierzesz wprawy. W końcu praktyka czyni mistrza. Z czasem maluch oswoi się z wodą, a kąpiele zaczną sprawiać mu przyjemność. Okaże się również, jakie zachowanie, dotyk czy zabawa uspokajają twoje dziecko.