Ochrona dziecka przed słońcem - bezpiecznie w upalne dni!

Słońce zagląda w nasze okna coraz częściej i coraz bardziej intensywnie. Choć czekaliśmy na to przez całą zimę, promienie słoneczne w nadmiarze nie są bezpieczne, szczególnie dla dziecka. Maluszek ma bardzo delikatną i wrażliwą skórę, która nie wykształciła jeszcze właściwego sposobu ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Co więcej, skóra dziecka jest bardziej narażona na poparzenia i podrażnienie niż skóra dorosłej osoby. Nawet krótkie przebywanie na słońcu może skończyć się poparzeniem. Jak chronić naszego maluszka przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i jakich kosmetyków używać?

PO PIERWSZE – ODPOWIEDNI FILTR
Nie oznacza to oczywiście, że należy uciekać od słońca i zrezygnować z przyjemnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Kluczowy jest wybór odpowiednich kosmetyków, z właściwym filtrem ochronnym. Najlepiej wybierać te przeznaczone specjalnie dla najmłodszych dzieci. Nie należy używać tych samych kosmetyków, z tym samym filtrem co w przypadku osób dorosłych, gdyż działają one za słabo. Filtr chroniący przed szkodliwym promieniowaniem musi być odpowiednio wysoki i chronić delikatną skórę naszego dziecka. Kremy dla malucha najlepiej kupować w aptece, gdzie mamy pewność zakupu sprawdzonego i bezpiecznego preparatu, który najlepiej ochroni nasze dziecko i nie podrażni jego delikatnej, wrażliwej skóry.

PO DRUGIE – WŁAŚCIWA APLIKACJA
Jeśli już posiadasz odpowiedni krem, pamiętaj, żeby wysmarować nim dokładnie wszystkie części ciała dziecka wystawione na słońce (stopy, szyja, kark, uszy) co najmniej pół godziny przed spacerem. Dopiero po upływie trzydziestu minut preparat zaczyna działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Pamiętaj też, że smarowanie kremem należy powtarzać co dwie godziny, szczególnie jeśli wychodzimy na dłuższy spacer lub przebywamy z maluchem dłużej na słońcu.

PO TRZECIE – ODPOWIEDNIA ODZIEŻ
Oprócz cery maluszka szczególną uwagę należy po¬święcić jego głowie. Konieczne jest nakrycie głowy, które uchroni go przed udarem słonecznym. Doskonałym rozwiązaniem są bawełniane kapelusze, które osłaniają kark i oczy niemowlęcia. Starszym dzieciom można sprawić okulary przeciwsłoneczne, chroniące oczy przed promieniowaniem UVB i UVA. Co więcej, dostępne są egzemplarze wyposażone w specjalne paski, dzięki którym okulary się nie zgubią. Ważny jest również wybór ubranka, które osłoni miejsca szczególnie narażone na promieniowanie słoneczne: szyję, ręce i ramiona. Odzież powinna być wykonana z naturalnych materiałów, ułatwiających przepływ powietrza i oddychanie skóry. Maluch nie może przebywać zbyt długo na słońcu, gdyż jego skóra nie jest przystosowana do takich warunków. Wbrew pozorom, w największym upale cień nie chroni przed szkodliwym promieniowaniem. Nawet jeśli dziecko będzie przebywało w cieniu, pamiętaj o kremach z filtrem i odpowiedniej ochronie główki malucha. Niektóre wózki wyposażone są w parasolki chroniące przed słońcem. To dodatkowa i skuteczna ochrona. Dzięki tym wszystkim akcesoriom, kosmetykom i zaleceniom spacer w słoneczny dzień, a także wakacje z dzieckiem będą bezpieczne i komfortowe.

JEŚLI ODPARZENIA TO CO?
Jeśli po powrocie do domu okazało się, że skóra dziecka jest zaczerwieniona, z pewnością za długo przebywaliście na słońcu. Koniecznie posmaruj skórę maluszka kremem po opalaniu. Złagodzi zaczerwienienie i schłodzi skórę. Jeśli zauważysz na jej powierzchni pęcherzyki, nie przekłuwaj ich. W ten sposób skóra twojej pociechy ochrania się, a pęcherzyki wkrótce same się wysuszą. Może się zdarzyć, że przez zbyt długi pobyt na słońcu maluszek dozna udaru. Objawy zauważysz po powrocie – dziecko będzie wymiotować, pojawi się gorączka. Stosuj środki zbijające gorączkę i podawaj maluchowi do picia chłodną wodę lub zioła. Jeśli jego stan się nie poprawi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

JAK BEZPIECZNIE KORZYSTAĆ ZE SŁOŃCA?
• Dzieci, szczególnie w pierwszym roku życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych
• Unikaj przebywania na słońcu w godzinach południowych, pomiędzy godziną 11 a 15.
• Zadbaj o odpowiednie ubranie malucha i ochronę przed promieniami UV. Spakuj koniecznie: kapelusz słoneczny, długie, cienkie spodenki, luźną koszulkę z długimi rękawkami, buciki lub skarpetki dziecięce, okulary przeciwsłoneczne, gdy dziecko jest już odpowiednio duże
• Zanim wyjdziesz z maluszkiem na zewnątrz, posmaruj wszystkie części ciała dziecka wystawione na słońce (stopy, szyja, kark, uszy) kremem dla dzieci z filtrami UV
• Przebywaj z dzieckiem możliwie najczęściej w miejscach, które zapewniają cień Pamiętaj, że gdy pojawią się objawy poparzenia, jest już za późno.

Stosując powyższe zalecenia, będziesz mogła wraz z dzieckiem cieszyć się dobrym samopoczuciem, przebywając na słońcu. I to nie tylko w trakcie urlopu na plaży, ale podczas każdego spaceru w słoneczne dni. Pamiętaj, że przebywanie i ruch na świeżym powietrzu mają na nas pozytywny wpływ, gdyż słońce i jasne światło poprawiają nasze samopoczucie. Podobnie jest z twoim dzieckiem – w słoneczny dzień jest zadowolone i weselsze.