Objawy zwiastujące poród, czyli...w drodze na porodówkę!

Pod koniec ciąży organizm kobiety wysyła sygnały o zbliżającym się porodzie. Dolegliwości, jakie temu towarzyszą, często budzą niepokój pacjentek. Wynika to przede wszystkimz ich niewiedzy lub braku doświadczenia (pierwiastki).Warto zapoznać się z objawami, które świadczą o gotowości organizmu do narodzin dziecka, aby zrozumieć ich sens.

      

Nadchodzi wielkie odliczanie, a im bliżej jesteś termi­nu,tym większy niepokój i stres. To zupełnie normalne, w końcu narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, związane z bólem, z którym każda kobieta musi się zmierzyć sama. Mimo najlepszego wsparcia osób bliskich, tylko kobieta może urodzić. Im więcej wia­domości związanych z porodem przyswoisz, tym łatwiej ci będzie pokonać kolejne skurcze.

KIEDY DO SZPITALA?

• Jeśli skurcze pojawiają się regularnie – co 10-15minut i utrzymują przez mniej więcej dwie godziny, powinnaś udać się doszpitala. Jeśli częstość i in­tensywność skurczów stopniowo narastają, jest tooznaka zbliżającego się porodu.

• Odpływa płyn owodniowy – czasem zdarza się, że pęcherz płodowy pęka przed rozpoczęciem się czynności skurczowej macicy. W sytuacji odpłynię­cia wód należy niezwłocznie udać się do szpitala.

OBJAWY ZWIASTUJĄCE PORÓD

Obniżenie dna macicy – inaczej mówiąc: obni­żenie brzucha. Sygnalizuje, że dziecko zaczyna się ustawiać w kanale rodnym. Przynosi to ulgę w oddychaniu, jednak wiele kobiet uskarża się wówczas na zaparcia oraz częste oddawanie moczu. Niektóre kobiety obserwują u siebie ten objaw nawet nakilka tygodni przed porodem.

Skurcze przepowiadające – mogą wystąpić również kilka tygodni wcześniej (zwykle na 8–10 dni przed porodem), są one nieregularne, niebo­lesne i mają za zadanie wstępnie przygotować włókna mięśniowe macicy do obkurczania się w trakcie porodu. Ustępują samoistnie zwykle po dwóch – trzech godzinach.

Objawy ze strony układu pokarmowego – za­licza się donich nudności, wymioty, biegunkę czy też wzdęcia. Wiele kobiet traci apetyt lub wprost przeciwnie – odczuwa potrzebę na kon­kretny posiłek. Objaw ten jest widoczny na kilka godzin przed porodem lub w jego trakcie.

Odejście czopa śluzowego – u niektórych ko­bietmoże mieć to miejsce nawet do kilku tygodni przed porodem. Czop śluzowy to nicinnego jak mocno zbity śluz, czasem nawet lekko podbar­wiony krwią. Osłania on ujście zewnętrzne szyjki macicy przed środowiskiem zewnętrznym.

Plamienie – niewielkie plamienie występuje na kilka godzin przed rozpoczęciem się akcji poro­dowej. Powstaje w wyniku rozwierania i skraca­nia się szyjki macicy.

Joanna Zasimowicz-Głucha

magister położnictwa, położna rodzinna

www.polozna-online.pl