O czym warto pamiętać i jak dobrać odpowiedni kosmetyk

Pielęgnacja niemowlaka

Skóra niemowlęcia pod wieloma względami różni się od skóry dorosłego człowieka. To powoduje, że wymaga ona innej pielęgnacji i innych kosmetyków do codziennego użytku. Jak dobrać odpowiedni kosmetyk i o czym należy pamiętać radzi położna, Martyna Mączka,
ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Kąpiel maluszka
Jest jedną z podstawowych czynności higienicznych. Warto wiedzieć, że nie ma konieczności
codziennej kąpieli dziecka, szczególnie w pierwszych dobach życia. Skóra jest w tym okresie bardzo wrażliwa, a przez to wyjątkowo narażona na podrażnienia. Rezygnacja z kąpieli nie oznacza jednak rezygnacji z przestrzegania zasad higieny okolic pieluszki. Jeśli mamy dostęp do bieżącej wody, powinniśmy unikać stosowania chusteczek jednorazowych. Bardzo często mogą one powodować przesuszenie skóry maleństwa, a w dodatku w niektórych przypadkach działają alergizująco. Po każdym zabrudzeniu moczem i stolcem dokładnie
myjemy pupę dziecka i smarujemy preparatem nawilżającym. Jakie preparaty stosować do kąpieli dziecka? Najbezpieczniejsze są emolienty, ponieważ chronią naturalną barierę skóry. Są wzbogacone w substancje nawilżające, które dodatkowo wiążą wodę w naskórku.
Spośród preparatów pielęgnacyjnych dobrze wybierać te, które zawierają lipidy. Stawiajmy
na kosmetyki, które pozbawione są konserwantów i substancji zapachowych. W wielu przypadkach, poza środkiem myjącym i kremem do pielęgnacji skóry okolicy pieluszkowej, nie ma większej konieczności stosowania dodatkowych preparatów. Jedną z maści, którą polecam do pielęgnacji okołopieluszkowych niemowląt, jest alantandermoline maść pielęgnacyjna z witaminą F.  Zawarte w niej składniki alantoina, d-pantenol i witamina F pielęgnują i chronią delikatną skórę niemowlaka.


Nic prostszego

Kąpiel, zarówno dla dziecka jak i dla rodziców, powinna być przede wszystkim przyjemnością i chwilą relaksu, a nie tylko obowiązkiem. Maluchy można kąpać zarówno w tradycyjnych wanienkach, jak również w wiaderkach kąpielowych. Wiaderka świetnie wpływają na stymulację dziecka, dają poczucie bezpieczeństwa i mają działanie przeciw kolkowe.

Gdy skóra po kąpieli ma tendencje do wysuszania, można stosować emulsję, krem lub mleczko. Oliwki i oleje nierafinowane mogą nie zapewnić odpowiedniego
nawilżenia skóry przez cały dzień, a w efekcie prowadzić do większego przesuszania się skóry. Istotną sprawą jest również ekspozycja na słońce, szczególnie w okresie zbliżającego się lata. Chcąc chronić młodą skórę powinno się stosować krem z filtrem SPF nie niższym niż 15. Wszystkie środki bezpieczne dla skóry dziecka można znaleźć w aptece. Kierując swoje kroki właśnie do aptek mamy o wiele większy wybór specjalistycznych preparatów do pielęgnacji maluszków.

Skóra wymagająca
W niektórych przypadkach to kondycja zdrowotna skóry dziecka determinuje sposoby pielęgnacji i listę kosmetyków, które mogą być używane. Każde niepojące objawy na skórze np. wybroczyny, sińce, pęcherze albo zmiany ropne wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem. Również skóra atopowa wymaga indywidualnego doboru bezpiecznych kosmetyków.
Tak jak w ciąży, okresie zaraz po porodzie czy w powrocie do formy, tak w opiece nad dzieckiem ważne jest zachowanie umiaru i rozsądku. Nawet najdroższe preparaty renomowanych marek mogą okazać się niekorzystne dla skóry naszego maluszka.
Istotne jest indywidualne podejście w wyborze odpowiednich preparatów, a w razie problemów dopasowanie kosmetyków odpowiadających skórze dziecka.

Tekst: położna Martyna Mączka.