Noworodek w podróży. Jak przygotować dziecko do wyjazdu?


– radzi położna Arleta Kwiatkowska-Król, ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal”

Okres wakacyjny to czas, w którym młodzi rodzice często decydują się na podróż ze swoim nowonarodzonym dzieckiem. Jak odpowiednio przygotować siebie oraz niemowlaka do podróży? Jakie środki lecznicze i pielęgnacyjne ze sobą zabrać i jakie miejsce wybrać, żeby podróż przebiegła pomyślnie, komfortowo i bez obaw o maluszka radzi Arleta Kwiatkowska-Król, położna i Ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Wakacje z niemowlakiem
Okres letni sprzyja wyjazdom rodzinnym oraz urlopowym. Często zastanawiamy się, czy wyjazd z noworodkiem to dobry pomysł. Musimy sobie odpowiedzieć wtedy na pytanie: „Czy naprawdę musimy jechać?”.

Dziecko w pierwszym miesiącu życia adaptuje się do funkcjonowania poza płodowego. Jest bardzo wrażliwe na zmieniające się warunki otoczenia takie jak temperatura, czy wilgotność powietrza. Im mniejsze wahania w otoczeniu noworodka tym lepiej. Samochód, samolot, autokar, czy pociąg? Który z tych środków lokomocji będzie najlepszy? W pierwszych miesiącach życia dziecka skupmy uwagę na podróży samochodem, który w tym wieku będzie dla niego najodpowiedniejszy, jeśli już zdecydujemy się na rozpoczęcie podróży.

Przygotowanie do podróży

Przed wyjazdem dobrze jest pokazać malucha pediatrze, żeby ocenił jego stan zdrowia. Zabieramy dziecko w miejsce spokojne, ciche i niezbyt oddalone od domu. Ważne jest świeże powietrze z dala od modnych kurortów i wielkich miast. Przed sezonem urlopowym można pojechać nad morze, plaże są wtedy puste, a w powietrzu unosi się jod, potrzebny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Podróż trzeba dobrze zaplanować.

Pamiętajmy, że dziecko trzeba przewozić w specjalnym foteliku samochodowym dostosowanym do jego wieku i wagi. Jeśli fotelik umiejscowiony jest na przednim siedzeniu montujemy go tyłem do kierunku jazdy. Poduszki powietrzne w aucie nie mogą być wtedy aktywne.

Przy dużych upałach ważne jest, żeby używać klimatyzacji. Należy zadbać o to, by została wcześniej dokładnie oczyszczona i odgrzybiona. Ważne jest też, żeby z nią nie przesadzić. Zbyt duża różnica temperatury w środku i na zewnątrz może wywołać katar u noworodka. Otwieranie okien na przestrzał również nie jest dobrym pomysłem. Ważnym jest, żeby robić częste przerwy i dzielić trasę na odcinki zwłaszcza, gdy jest długa. Co jakiś czas należy wyjąć malca z fotelika, by jego kręgosłup nie znajdował się ciągle w tej samej pozycji. Ubiór należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych, jeśli mamy wysokie temperatury może to być sama pieluszka, body i skarpetki. Śpiącego dziecka nigdy nie zostawiamy samego w samochodzie, podczas upału może dojść do udaru cieplnego, co w wypadku tak małego organizmu może doprowadzić do stanu zagrażającego życiu maluszka. W trakcie jazdy osoba opiekująca znajduje się obok dziecka.

Jakie środki pielęgnacyjne zabrać?

Ważne jest również przygotowanie niezbędnych akcesoriów:

- jeśli dziecko karmione jest piersią mama musi być na każde życzenie noworodka.
- karmione butelką – butelka z mlekiem musi być zabezpieczona przed wysoką temperaturą i promieniami słonecznymi w specjalnym ochraniaczu.
- torba z ubrankami na zmianę
- kocyk do okrycia maluszka
- pieluszki, chusteczki nawilżone oraz kosmetyki z wysokim filtrem

Należy pamiętać o częstym pojeniu dziecka, zapobiegając tym samym odwodnieniu. Długie przebywanie w foteliku może powodować odparzenia pupy, konieczna jest wtedy regularna zmiana pieluchy. Po zmianie pośladki zabezpieczamy kremem lub maścią. Warto wtedy sięgnąć po krem Alantan Plus z alantoiną i deksapantenolem, który leczy skutki oparzeń słonecznych i stosowany jest przy zapobieganiu odparzeniom u niemowląt. Polecany od 1-ego dnia życia dziecka.

Należy sprawdzić apteczkę, głównie leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – najczęściej podawane maluszkom w formie czopków -, aqua oraz sól fizjologiczną. Jeśli zamierzamy spacerować z wózkiem, zabieramy parasolkę chroniącą przed słońcem oraz folię ochronną na wózek w razie niespodziewanego deszczu. Należy zawsze sprawdzić, czy w miejscu, w którym przebywasz, będzie można skorzystać z opieki lekarskiej, a przede wszystkim należy koniecznie zabrać ze sobą książeczkę zdrowia swojego dziecka.

-------------------------------------------------------------------------------

Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej
w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, czwartej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2017 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2017.pl
Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.