Na sali porodowej - poznaj wyposażenie przed porodem

Każda przyszła mama z niecierpliwością czekana moment rozwiązania. Wygląd sali porodowej i znajdujących się w niej sprzętów budzi jednak wiele wątpliwości. Pomimo iż w każdym szpitalu sale porodowe wyposażone są w podobne sprzęty, ich wygląd i funkcjonalność mogą się różnić.

Nowoczesne sale porodowe są bardziej komfortowe i lepiej dostosowane do potrzeb kobiet w ciąży,a także osób towarzyszących jej przy porodzie.Szczególnie szpitale prywatne oferują bardziej korzystne rozwiązania dla rodzących, między innymi jednoosobowe sale porodowe. W większości szpitali publicznych porodówki nadal są wieloosobowe,a przyszłe mamy oddzielone są od siebie jedynie parawanami.

Standardowa sala porodowa
Znajduje się w niej wiele niezbędnych sprzętów medycznych,a także akcesoriów do zabiegów okołoporodowych oraz uławiających poród.Głównym elementem każdej sali porodowej jest fotel porodowy, przypominający fotel ginekologiczny.Dzięki możliwości regulacji rodząca może dostosować go do preferowanej pozycji. Przyszła mama ma możliwość oparcia się o uchwyty podczas parcia,a w czasie ostatniej fazy porodu może rozłożyć fotel do pozycji leżącej.W niektórych szpitalach w Polsce dostępne są również konstrukcje Roma Birthweel, tzw. koła porodowe,które umożliwiają rodzenie w pozycji pionowej.Koło posiada wyprofilowane siedzenie, a jego ramy są regulowane. Roma Birthweel zapewnia komfort rodzącej, a także wygodne dojście dla personelu medycznego.

Niezbędne urządzenia

Na sali znajduje się kardiotokograf, który mierzy tętno dziecka i siłę skurczów macicy. Do kontrol itętna płodu służy też ultradźwiękowy detektor tętna(UDT), który umożliwia położnej stałe monitorowanie.Obok fotela porodowego znajduje się również pompa infuzyjna, przez którą drogą dożylną podawane są leki. Sala porodowa wyposażona jest ponadto w ciśnieniomierz, termometr, odpowiednie oświetlenie oraz lampę bakteriobójczą, której używa się do odkażania sali po porodzie.

Pierwsze chwile noworodka
Stanowisko opieki nad noworodkiem, tzw. kącik grzewczy, to szczególny element sali porodowej.Maluszek po porodzie jest tam myty, ważony i otrzymuje opaskę identyfikacyjną. Oceniany jest jego stan zdrowia i ogólna kondycja (skala Apgar). Temperatura w tym miejscu to około 37°C, dzięki czemu maluchowi jest ciepło i przyjemnie.

Wspomaganie porodu
W niektórych szpitalach na sali porodowej znajdują się też akcesoria i sprzęty wspomagające poród,a także zwiększające komfort rodzącej. Należą donich m.in.: drabinki, piłki, worek sako, stołek porodowyczy zwisające z sufitu liny. Zastanawiasz się,do czego one służą? Za ich pomocą poród będzieprzebiegał znacznie łagodniej. Podczas silnych skurczów leżenie na łóżku nie jest wygodne i może potęgować ból. Dzięki akcesoriom wspomagającym lepiej poradzisz sobie z bólem i przybierzesz odpowiednią pozycję do porodu. Niektóre sale porodowewyposażone są dodatkowo w wanny. Zanurzaniew wodzie przyspiesza w naturalny sposób akcję porodowąi łagodzi ból.