Młoda mama poszukuje pracy...

Zdarza się, że po urlopie macierzyńskim młoda mama jest zmuszona szukać nowej pracy.Likwidacja dotychczasowego stanowiska czy oszczędności w firmie – pracodawca może mieć różne wymówki.

Puchar, Napoje, Biznesu, Sklep Z Kawą, Online

Wiele młodych mam pragnie realizować się zawodowo,jednak czują się dyskryminowane na rynku pracy. Postrzegane są jako mniej dyspozycyjne i elastyczne.Mama, która decyduje się rozpocząć poszukiwania pracy, ma za zadanie przekonać przyszłego pracodawcę o swoich kompetencjach. Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy, że macierzyństwo rozwija cierpliwość, odpowiedzialność, kreatywność,uczy zorganizowania oraz właściwego zarządzania czasem.Jako świeżo upieczona mama przed rozpoczęciem poszukiwań musisz zastanowić się nad swoimi możliwościami (ile czasu będę w stanie poświęcić na pracę?), umiejętnościami (jakie jest moje doświadczenie zawodowe?) oraz wymaganiami (ile chcę zarabiać?). Powinnaś poświęcić też sporo uwagi na stworzenie zwięzłego i rzeczowego CV,które jest wizytówką podczas procesu rekrutacji.Po przeprowadzeniu samooceny własnych umiejętności i kwalifikacji oraz przygotowaniu dokumentów możesz rozpocząć poszukiwania pracy.Gdzie jej szukać?

Po pierwsze: znajomi i rodzina

Najlepiej mówić wszystkim dookoła, że szukasz pracy. Osoby znające cię z dobrej strony mogą udzielić ci rekomendacji w procesie rekrutacji w firmie,w której pracują. Polacy za najlepszy sposób na znalezienie pracy uważają właśnie wykorzystywanie znajomości i stosunków rodzinnych. Także pracodawcy często szukają kandydatów w swoim otoczeniu, wierząc, że osoba zarekomendowana przez swojego pracownika lepiej się sprawdzi.

Media: prasa i internet

Z nich najłatwiej uzyskać informacje o rynku pracy.Prasa stanowi bardzo popularne źródło poszukiwania pracy. Oferty pracy zamieszczane są przez pracodawców w dziennikach lokalnych, ogólnopolskich oraz w wydawnictwach branżowych i specjalistycznych. Jednak coraz częściej jej rolę przejmuje internet. Bardzo cenne są dla poszukujących pracy i pracodawców specjalne internetowe serwisy pracy.Można znaleźć w nich informacje o tendencjach na rynku pracy, metodach szukania pracy, oferty praktyk, staży, szkoleń w kraju i za granicą, jak również specjalistyczne poradniki.

Urzędy Pracy

Możesz także zarejestrować się w odpowiednim dla miejsca zameldowania Powiatowym Urzędzie Pracy. Jako bezrobotna możesz korzystać z dostępnych w Biurze Pracy ofert czy też ze specjalnych programów przeznaczonych dla kobiet, które chcą wrócić na rynek pracy, lub szkoleń i kursów zawodowych podnoszących kwalifikacje.

Agencje doradztwa personalnego

Przy poszukiwaniu pracy możesz skorzystać także z pomocy tych instytucji. Niektóre z nich specjalizują się np. w zatrudnianiu pracowników na stanowiska wyższego szczebla bądź w zatrudnianiu określonych specjalistów. Nie pobierają one od poszukujących osób opłat za pośrednictwo. Najczęściej działają na zlecenie dużych firm.

Targi pracy i branżowe

Udział w targach pracy, jest doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu z firmą. Udając się na nie,zabierz ze sobą aktualne i profesjonalnie przygotowane dokumenty aplikacyjne. Na takich imprezach możesz uzyskać wiele informacji o firmie, jej wymaganiach,procesie rekrutacji. Możesz porozmawiać z osobami przeprowadzającymi rekrutację.

Rozsyłanie ofert do pracodawcówi odwiedzanie firm

Warto też spróbować osobiście udać się do firm,w których chciałabyś podjąć pracę. Nie jest to proste,ale na mniejszych rynkach może się udać. Profesjonalnie przygotowane dokumenty najlepiej rozsyłać w odpowiedzi na konkretne ogłoszenia bądź dostarczać osobiście do firm. Im więcej dokumentów rozesłanych, tym większe szanse na odpowiedź.

JAK POPRAWNIE NAPISAĆ CV

1. Zrezygnuj z gotowych szablonów i stwórz CV samodzielnie – pracodawca otrzymując kolejne podobnie wyglądające CV, z pewnością nie zwróci na nie uwagi!

2. Pamiętaj, aby dane osobowe w CV były aktualne – pracodawca nie będzie miał problemów z kontaktem z tobą.

3. Wszystkie informacje przedstaw chronologicznie– podziel je na akapity i umieść nagłówki.

4. CV powinno być krótkie i rzeczowe – więcej treści zamieść w liście motywacyjnym.

5. Nie podawaj fałszywych informacji – jeśli kłamstwo wyjdzie na jaw, pracodawca poczuje się oszukany.

6. Jeśli w twoim życiorysie są przerwy związane z urlopem macierzyńskim lub wychowawczym,napisz o tym – CV nie powinno zawierać niewyjaśnionych luk.

7. Zamieszczaj fakty interesujące z punktu widzenia pracodawcy. Dobrym sposobem jest wypisanie kluczowych obowiązków, które wykonywałaś na dotychczasowych stanowiskach pracy.

8. Wyróżnij najważniejsze informacje, które chcesz przekazać pracodawcy – zostaną zauważone w pierwszej kolejności.

9. Nie zapomnij o umieszczeniu na końcu CV klauzuli dotyczącej zgody na wykorzystywanie danych osobowych w procesie rekrutacji.

10. Sprawdź swoje CV kilka razy, aby wychwycić błędy rzeczowe i ortograficzne – nie ma nic bardziej nieprofesjonalnego.