Mleko Mamy jest najlepsze!

MLEKO MAMY NIE JEST JEDYNIE MIESZANINĄ SKŁADNIKÓW POKARMOWYCH. JEST TO SUBSTANCJA BIOLOGICZNIE CZYNNA, OCHRANIAJĄCA PRZED INFEKCJAMI, BIORĄCA UDZIAŁ W PROCESACH TRAWIENNYCH. ZMIENIA SIĘ WRAZ ZE WZROSTEM DZIECKA, A NAWET PODCZAS KAŻDEGO KARMIENIA, W SPOSÓB PŁYNNY DOSTOSOWUJĄC SIĘ DO JEGO POTRZEB. KARMIENIE NATURALNE TO WAŻNY ETAP ROZWOJOWY CZŁOWIEKA. CZEGO BY NIE MÓWIĆ O ZALETACH JAKIEJKOLWIEK MIESZANKI MLEKOZASTĘPCZEJ, KARMIENIE PIERSIĄ JEST NAJWŁAŚCIWSZĄ FORMĄ ŻYWIENIA MAŁEGO CZŁOWIEKA. KARMIENIE NOWORODKÓW PIERSIĄ POWINNO BYĆ PROSTE… BO PRZECIEŻ JEST NATURALNE. TYMCZASEM POJAWIA SIĘ W ZWIĄZKU Z NIM WIELE PROBLEMÓW. DLACZEGO?

                                   

UWAGA NA SMOCZKI I BUTELKI 
Matka natura nie ma sponsorów i psychologów specjalizujących się w reklamowaniu jej wytworów. Gdy produkty mlekozastępcze wchodziły na rynek, wiedza na temat samego procesu laktacji i składu mleka kobiecego była nikła. Po prostu urodzone dzieci byłyprzystawiane do piersi i karmione. Dopiero w miarę rozpowszechniania smoczków, butelek i mieszanek mlekozastępczych zaczął narastać problem. Corazwięcej kobiet miało kłopoty z laktacją, przystawianiemdziecka do piersi. Firma produkująca mieszanki, chcąc rozpowszechnić swoje produkty, rozdawała darmowe próbki. Rozpoczęcie dokarmiania zaburza naturalny proces laktacji, do tego podanie mieszanki przez smoczek niszczy prawidłowy odruch ssania dziecka na tyle, że gdy matki próbowały powrócić do karmienia piersią, przy ówczesnym stanie wiedzy było to niemożliwe. W starych podręcznikach pediatrii można znaleźć informacje jak przygotować mieszankę mleka z mąką. Podobnie jak dziś już wiemy,że mleko krowie jest dobre jedynie dla cieląt, a mąkinie podaje się dziecku do czasu, gdy będzie potrafiło trawić gluten, warto mieć świadomość, że to mleko mamy jest najlepsze dla jej dziecka. 

Karmienie naturalne, to dla dziecka zmniejszenie ryzyka wystąpienia:

 • zespołu nagłego zgonu niemowląt (3-krotnie);
 • martwiczego zapalenia jelit (20-krotnie);
 • infekcji rotawirusowej przewodu pokarmowego (5-krotnie);
 • zwężenia od wziernika (2-krotnie);
 • bakteriemii i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (4-krotnie);
 • infekcji dróg moczowych (5-krotnie);
 • zapalenia ucha środkowego (3-4-krotnie);
 • zgonu niemowląt z powodu biegunki (25-krotnie);
 • chorób atopowych w wieku dziecięcym;
 • zachorowań na nowotwory przed 15. rokiem życia;
 • zachorowań na cukrzycę;
 • wad zgryzu, wad wymowy itd.

Korzyści zdrowotne z karmienia piersią dla matki:

 • szybsze obkurczanie się mięśnia macicy, zmniejszone krwawienie poporodowe;
 • bezpłodność laktacyjna (LAM);
 • zmiana metabolizmu kobiety na bardziej oszczędny (działanie oksytocyny zmniejszające zapotrzebowanie na tlen, substancje odżywcze, zmniejszające wrażliwość na przykre dla organizmu bodźce,szybsza regeneracja sił witalnych);
 • oszczędne gospodarowanie żelazem;
 • bardzo efektywna odbudowa układu kostnego po zaprzestaniu karmienia (profilaktyka osteoporozy);
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów gruczołu sutkowego (przed okresem menopauzy o 50%);
 • zmniejszenie wystąpienia nowotworów jajnika o 25%;
 • zwiększona empatia i zachowania prospołeczne,ułatwione nawiązywanie więzi z dzieckiem.

99% KOBIET MOŻE KARMIĆ PIERSIĄ
Z medycznego punktu widzenia jedynie 1% kobiet nie może wykarmić piersią swoich dzieci. Wbrew potocznymopiniom lista przeciwwskazań do karmieniapiersią jest bardzo krótka. Do najczęstszych przyczyn zbyt wczesnego odstawienia dziecka od piersi należą zabiegi wykonywane podczas porodu i podawane leki (niejednokrotnie całkowicie zbędne), negatywnie wpływające na przebieg procesu laktacji oraz błędy w postępowaniu podczas trudności laktacyjnych. W tym nieodpowiednia pozycja podczas karmienia. Dziecko prawidłowo przystawione do piersi matki, która zadbała o swój komfort, to wstęp do uruchomienia procesu produkcji mleka i skutecznego karmienia. Dyskomfort matki i/lub dziecka może przyczynić się do wystąpienia sporych problemów laktacyjnych. Dlatego już w czasie ciąży warto zaopatrzyć się w specjalistyczną poduszkę Cebuszkę, która podczas karmienia pozwala mamie na rozluźnienie wszystkich grup mięśniowych, a jednocześnie zabezpiecza dziecko przed dyskomfortem lub zagrożeniem. Układając na kolanach poduszkę - Cebuszkę, warto zadbać o to, by ściśle przylegała do ciała mamy. Pozwala to na bezpieczne ułożenie dziecka brzuchem przylegającym do ciała mamy. Jeżeli dziecko jest bardzo malutkie (najczęściej pierwsze karmienia, do ok. 1 miesiąca), warto czasami nawet podłożyć dodatkową poduszkę lub dostosować objętość poduszki poprzez dosypanie lub odjęcie części granulatu wypełniającego poduszkę w taki sposób, by dziecko było bezpiecznie podparte.

Korzyści psychologiczne z karmienia piersią:

 • szybsze przystosowanie się noworodka do nowego środowiska;
 • dogodniejszy rozwój więzi emocjonalnej między matką i dzieckiem;
 • zapewnienie optymalnych warunków rozwoju psychomotorycznego dziecka (naturalne stymulowanie receptorów nerwowych, zapewnienie najwłaściwszych bodźców i zaspokojenie potrzeb okresu krytycznego);
 • zwiększenie poczucia własnej wartości i satysfakcji z macierzyństwa ułatwiające realizowanie się w funkcji rodzicielskiej (wpływ hormonów związanych z laktacją – prolaktyny, oksytocyny i beta-endorfin).

Ewa Janiuk
położna z wykształcenia i powołania. 

Od ponad 26 lat aktywnie zaangażowana w działalność w środowisku położniczym. 
Od 2013 roku ekspert kampanii „Po prostu Położna”, w której aktywnie uczestniczy, biorąc udział w spotkaniach edukacyjnych w całej Polsce. 

Współredagowała książki:

„Optymalizacja porodu” – zagadnienie interdyscyplinarne;
„Niepłodność” – zagadnienie interdyscyplinarne;
„Domowe narodziny – fanaberia szaleńców czy powrót do normalności?”;
„Dziecko – aktywny uczestnik porodu” – zagadnienie interdyscyplinarne;
„Ciąża czy stan błogosławiony?” – zagadnienie interdyscyplinarne;
„Ciąża i narodziny fundamentem przyszłości dziecka.” – zagadnienie interdyscyplinarne