MAMY POMYSŁ NA BAJKĘ ...

… a właściwie mamy i trzyletniego synka, którzy wspólnie stworzyli pierwszą na rynku bajkę
modułową – taką, w której dziecko samodzielnie może decydować o kolejności zdarzeń.
Za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl, trwa właśnie kampania dzięki której możliwa będzie realizacja tego innowacyjnego pomysłu.

Bajka modułowa, jest czymś zupełnie innym od tych, które znamy. Składa się z zestawu: książeczki oraz 30 ilustrowanych kart z fragmentami bajki, które można wybierać i zestawiać w dowolnej kolejności, umieszczając wewnątrz książki. Dzięki temu każdorazowo może powstać zupełnie inna historia. Bo tak właściwie to dlaczego bajka musi mieć zawsze taki sam początek i zakończenie?

Inspiracji do stworzenia bajki modułowej, czyli takiej, w której samodzielnie można decydować o przebiegu wydarzeń dostarczył mój synek – mówi autorka projektu, Katarzyna Zych –Uwielbiał, kiedy w opowiadanych bajkach zmienialiśmy bądź dodawaliśmy różne szczegóły. To uświadomiło mi, że tak naprawdę w bajkach niekoniecznie wizja autora musi być najważniejsza. Inicjatywę warto oddać dziecku, które w sposób niezwykle twórczy może decydować o wydarzeniach w ulubionej bajce. 

     

Bajka modułowa, nie tylko zaciekawia, ale również wspiera rozwój kreatywności i tak ważnych umiejętności jak np. łączenie elementów w całość czy dostrzeganie różnorodnych rozwiązań dla zagadnień. 30 fragmentów bajki załączonych do zestawu stwarza ogromne pole dla dziecięcej wyobraźni, a przystępna, bezpieczna forma książeczek jest odpowiednia dla najmłodszych dzieci. Choć, jak podkreśla autorka pomysłu, bajka dostarczy radości również dorosłym, którzy będą towarzyszyć dzieciom w twórczej zabawie w układanie bajki. Pierwszy zestaw modułowy BookBox, który zostanie wydany, to historia dwóch sympatycznych smoków - Momo i Kiki. Smocza bajka pełna jest pozytywnych emocji, ważnych dla rozwoju dziecka. To, że bajka powstawała przy współudziale mojego synka, jest czymś wyjątkowym, nieczęsto dzieci biorą bezpośredni udział w tworzeniu czegoś dla swoich rówieśników. Np. imiona smoków, to w całości jego pomysł - dodaje Katarzyna Zych.

Decydujące dla powstania bajek jest osiągnięcie zakładanej kwoty finansowania w trwającym na platformie PolakPotrafi.pl projekcie. Pomysł można wspierać dokonując zakupu nagród o
wybranej wartości na stronie projektu www.polakpotrafi.pl/projekt/book-box Wśród nich jest oczywiście bajka modułowa „Momo i Kiki”. Osoby, które zdecydują się na jej wybranie, otrzymają swoje zestawy jako pierwsze w Polsce. Projekt w ramach platformy PolakPotrafi.pl trwa do 10 marca br.

O bajkach modułowych i smokach opowie więcej:
Katarzyna Zych
tel. 733 379 322
e-mail: bajubaju@bajkopis.pl