Maluszek i jego odczucia. O więzi mamy z dzieckiem i jej budowaniu.

Każda z przyszłych mam w innym czasie zaczyna odczuwać więź i bliskość z dzieckiem. Niektóre czują ją już na samym początku ciąży, a inne dopiero tuż po narodzinach. Nie ma się czemu dziwić – tak właśnie działa nasz organizm. W czasie porodu w organizmie matki wytwarzane są w dużych ilościach hormony takie jak oksytocyna (tzw. hormon miłości) i prolaktyna. To właśnie te substancje sprawiają, że – pomimo wyczerpania akcją porodową – świeżo upieczona mama pragnie trzymać swoje maleństwo na rękach, karmić je i roztoczyć nad nim prawdziwie matczyną opiekę. To wspaniały początek silnej i wyjątkowej więzi między matką a dzieckiem. Będzie się ona rozwijać przez całe życie. 


CIĄŻA – SZCZEGÓLNA BLISKOŚĆ
Po porodzie kontakt z dzieckiem jest jak najbardziej realny, co dodatkowo potęguje matczyne uczucia i emocje. Jednak więź z dzieckiem zaczyna kształtować się znacznie wcześniej, jeszcze zanim przyjdzie ono na świat. Samo planowanie ciąży i poznanie tej radosnej nowiny powoduje u przyszłej mamy (i taty również) potok myśli, oczekiwań i uczuć związanych z rodzicielstwem. Ciąża to szczególny czas, w którym dziecko rozwija się, a jego wygląd i zmysły intensywnie się kształtują. Po pewnym czasie malec odbiera bodźce z zewnątrz i wewnątrz, rozpoznaje głos matki i reaguje na jej nastrój. Już po 24. tygodniu ciąży dziecko będzie słyszeć i rozpoznawać głos swojej mamy. Jeśli zaczniesz do niego mówić, po urodzeniu dźwięk twojego głosu je uspokoi i sprawi, że maluch poczuje się bezpiecznie. Dlatego właśnie kontakt z dzieckiem już w okresie prenatalnym jest tak ważny dla jego rozwoju i budo¬wania więzi z matką. Doskonałą okazją do budowy relacji między dzieckiem a matką są też jego pierwsze ruchy. Przyszła mama odczuwa aktywność dziecka w ciągu dnia i nocy, co pozwala jej nawiązać kontakt z maluszkiem. Bobas reaguje bowiem na bodźce zewnętrzne właśnie poprzez swoje ruchy – już wtedy uczysz się jego reakcji. Obserwując jego ruchy, rozpoznasz, kiedy się uspokaja lub co go pobudza (np. określony rodzaj muzyki czy światło). Podczas obserwacji swojego maleństwa jeszcze w okresie płodowym budujesz z nim nić porozumienia.

PIERWSZE DWIE GODZINY PO PORODZIE
Dzień, w którym twoje dziecko przyjdzie na świat, jest wyjątkowy i niezapomniany. Dwie godziny po porodzie masz czas, by poznać się z maluszkiem, zbliżyć się do niego i po raz pierwszy dotknąć jego malutkich rączek. Zaraz po urodzeniu bliskość z noworodkiem jest bardzo ważna. Dzięki niej dziecko czuje się bezpiecznie. Maluszek owinięty w ciepły kocyk i ułożony na twoich piersiach będzie czuł się jak w niebie, a ty wreszcie weźmiesz w ramiona swoje dziecko. Ten pierwszy kontakt, kiedy dzidziuś dotyka twojej skóry, jest niezwykle ważny i buduje niepowtarzalną więź między wami. Noworodek po porodzie szuka kontaktu z matką, z którą przecież do tej pory nie rozstawał się. Znajduje się w tzw. fazie wyższej aktywności, kiedy to próbuje zrozumieć nowe warunki i otoczenie, jednocześnie pragnąc kontaktu z najbliższą mu osobą. Przytulaj go, głaskaj czule i patrz prosto w oczy, mów spokojnie oraz kojąco.

PATRZ W OCZY
Nie zapominaj o kontakcie wzrokowym podczas waszych wspólnych chwil. Szczególnie gdy mówisz coś do maleństwa lub czule je dotykasz. Spraw, by dziecko widziało twoją twarz i mogło ją obserwować.To zaowocuje w przyszłości! Według badań utrzymywanie kontaktu wzrokowego z noworodkiem wpływa pozytywnie na jego późniejsze relacje z ludźmi, a także na pewność siebie malucha. Prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka zależny jest od fizycznego i wzrokowego kontaktu z rodzicem.

REAGUJ NA PŁACZ DZIECKA
Maluszek płacze, kiedy czegoś potrzebuje i kiedy czuje się niekomfortowo. Być może jest głodny, może wymaga przewinięcia albo po prostu potrzebuje twojej bliskości i czułości. Zawsze zwracaj uwagę na jego płacz. W ten sposób dziecko komunikuje się z tobą i próbuje zwrócić twoją uwagę. Reagując na jego płacz, dajesz mu przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i okazujesz troskę. Dziecko wie, że zawsze może na ciebie liczyć i że zwracasz uwagę na jego potrzeby, a ponadto starasz się je zrozumieć. Tak traktowany maluch od razu poczuje się lepiej, a między wami wytworzy się zaufanie.

DOTYK I PIESZCZOTY WZMACNIAJĄ WIĘŹ
Dlaczego twój dotyk jest tak ważny dla dziecka? Bicie serca mamy, zapach jej skóry i ciepło ciała działają na każdego noworodka uspokajająco. Po porodzie maluch nagle znalazł się w zupełnie nowej dla niego sytuacji i potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, które odczuwał w brzuszku mamy. Dlatego nie dawkuj oszczędnie pieszczot swojemu dziecku, kładź je często na swoim ciele, mów do niego i głaskaj go. Możesz delikatnie masować skórę noworodka i przytulać go. Dzięki tej nie¬zwykłej bliskości w przyszłości zagwarantujesz mu prawidłowy emocjonalny rozwój.

Dziewięć najważniejszych etapów rozwoju psychologicznego, które sprzyjają tworzeniu się relacji emocjonalnej między matką i dzieckiem:

1.Zaplanowanie ciąży.
2.Potwierdzenie zajścia w ciążę.
3.Zaakceptowanie faktu bycia w ciąży przez kobietę i przez jej najbliższe otoczenie. 4.Odczuwanie pierwszych ruchów dziecka.
5.Uznanie odrębności i indywidualności dziecka.
6.Poród.
7.Pierwszy kontakt wzrokowy po porodzie z noworodkiem.
8.Kontakty dotykowe z noworodkiem, przytulanie, głaskanie, masaż.
9.Opieka nad dzieckiem.