Jeżeli 2+1 nie wystarcza kiedy starać się o kolejne dziecko

Jesteście szczęśliwymi rodzicami i obserwujecie, jak wasza pociecha rośnie z dnia na dzień. Coraz częściej myślicie o rodzeństwie dla bobasa. Choć nie jest łatwo podjąć decyzję o kolejnym dziecku,czujecie, że właśnie tego potrzeba wam do pełni szczęścia. Maluch też ucieszy się z towarzystwa. Jednak w kwestii kolejnego potomka największe znaczenie ma zdrowie mamy.

Organizm twojej partnerki musi odpocząć po poprzedniej ciąży, nabrać sił i zregenerować się po porodzie.Te dziewięć miesięcy jest bardzo wyczerpujące dla organizmu kobiety, który musi powrócić do normy. Najważniejsze, żeby kolejną ciążę planować w momencie, gdy partnerka zakończy karmienie piersią pierwszego dziecka. Ciąża w okresie laktacyjnym może mieć wpływ na trudności z dostarczeniem do płodu odpowiednich składników odżywczych 
i stanowi obciążenie dla organizmu mamy. Jeśli twoja partnerka przechodziła cesarskie cięcie, z kolejnym potomkiem musicie odczekać od półtora do dwóch lat.Rany oraz blizny muszą się zagoić, ale ostateczną decyzję i tak podejmie lekarz. To właśnie on stwierdzi,czy twoja partnerka może już planować kolejną ciążę i czy jej organizm jest na to gotowy.

Kolejną ciążę możecie planować dopiero w momencie, gdy twoja partnerka zakończy karmienie piersią pierwszego dziecka.

Problem pojawia się w przypadku, kiedy podczas pierwszej ciąży i porodu pojawiły się komplikacje. Tutaj lepiej nie zwlekać z planowaniem rodzeństwa dla malucha, gdyż mogą być trudności z zajściem w ciążę. Szczególnie jeśli twoja partnerka przekroczyła 35 rok życia. Ciąża w późniejszym wieku może stanowić zagrożenie dla dziecka, jak i dla mamy. Co więcej, w późniejszym wieku mogą pojawić się komplikacje, a prawdopodobieństwo wystąpienia chorób (np. genetycznych) u dziecka zwiększa się.

Kiedy kolejne dziecko?

Rodzina i znajomi wywierają na was presję i chcą dowiedzieć się, kiedy planujecie rodzeństwo dla waszego maluszka? Nie ulegajcie im. Kolejne dziecko to dodatkowa odpowiedzialność i zmiany. Decyzję o powiększeniu rodziny musicie podjąć wspólnie. Zadajcie sobie kilka pytań:

• Czy jesteście gotowi na posiadanie drugiego dziecka?

• Czy wasza pociecha łatwo integruje się z rówieśnikami? Czy nie przechodzi właśnie okresu buntu?

• Czy sytuacja finansowana i warunki socjalno-mieszkaniowe pozwolą wam na utrzymanie kolejnego dziecka?

• Czy jeśli będzie taka potrzeba, będziecie w stanie zrezygnować z kariery? Dwoje dzieci to więcej pracy i więcej czasu spędzanego nad ich opieką.

Zanim zaczniecie starać się o kolejne dziecko,musicie także przemyśleć, bardzo ważną kwestię– różnicę wieku między rodzeństwem.

ZALETY NIEWIELKIEJ ROŻNICY WIEKU

• Sprzyja lepszemu zrozumieniu między dziećmi, spędzaniu czasu na wspólnych zabawach
i rozwijaniu podobnych zainteresowań.

• Sprawia, że dzieci uczą się kontaktu ze sobą już od najwcześniejszych lat. Dzięki temu maluchom będzie łatwiej nawiązywać stosunki międzyludzkie w przyszłości.

• Uczy dzieci dzielenia się z innymi, także tymi niematerialnymi rzeczami (uwaga rodziców).

• Jest korzystna dla rodziców, którzy na bieżąco zaznajomieni są z tematem opieki nad małym dzieckiem. Co więcej, dzięki małej różnicy wieku wasze dzieci w podobnym czasie osiągną wiek przedszkolny, a ty szybciej wrócisz do pracy.

• Pomaga rodzicom oszczędzać. Część akcesoriów,zabawek i ubranek można wykorzystać dla drugiego dziecka. Ponadto duża część przedszkoli oferuje zniżki dla drugiego dziecka. Także wiele firm i instytucji oferuje zniżki dla rodzin wielodzietnych.

• Jest korzystna dla pierworodnego, gdyż w najmłodszych latach łatwiej mu będzie zaakceptować pojawienie się nowego domownika i skupienie na nim uwagi rodziców.

ZALETY WIĘKSZEJ ROŻNICY WIEKU

• Uczy odpowiedzialności. Starsze dziecko może już pomagać w obowiązkach i opiece nad rodzeństwem,dzięki czemu uczy się samodzielności,opieki i troski nad drugą osobą.

• Może wpływać negatywnie na emocje pierworodnego.Starsze dzieci, na których do tej pory skupiała się uwaga i zainteresowanie rodziców, mogą czuć się odtrącone i zazdrosne.

• Umożliwia podział obowiązków. Dużo starsze rodzeństwo może zajmować się młodszym również poza domem, dzięki temu rodzice mają więcej czasu dla siebie.