Jak zorganizować wspólną wyprawę? Bezpieczna podróż z maluchem.

Wbrew obawom wielu świeżo upieczonych rodziców, podróżowanie z niemowlakiem może okazać się bardziej praktyczne niż z kilkuletnim dzieckiem. Starsze dzieci trudno jest upilnować, poza tym maluch potrafiący już mówić w trakcie długiej podróży może uskarżać się np. na nudę czy mieć obiekcje co do planowanego celu podróży. Uwierz, że odpowiadanie dziecku na pytania „dlaczego?”, „po co?” albo „jak?”, zwłaszcza podczas jazdy, może okazać się dość wyczerpujące. Niemowlę jest mniej wymagające– wystarczy mu bliskość rodziców i zapewnienie zaspokojenia wszystkich potrzeb.


Dlaczego warto wybrać się na zwiedzanie z niemowlakiem?            

 Odpowiedź jest prosta – niemowlę w ciągu doby spędza swój czas głównie na spaniu. Dzięki temu możesz wraz z partnerką zwiedzać zabytki, odwiedzać restauracje i kawiarnie, a także przeglądać zbiory muzeów. Maluch najprawdopodobniej przez większość czasu będzie spał, gdyż czuje bliskość i obecność swoich rodziców – teraz to dla niego najważniejsze. Nie oznacza to, że istnieją same pozytywne aspekty zwiedzania z niemowlakiem. Dzidziuś lubi określony i powtarzający się rytm dnia, a każda zmiana jest dla niego niekomfortowa. Ponadto malucha trzeba przewijać i karmić, a także zwracać uwagę na jego potrzeby. Nie wiesz też, kiedy zacznie płakać – może się zdarzyć, że podczas obserwowania wystawy w muzeum lub w czasie lunchu w restauracji nagle niemowlę dostanie ataku kolki. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z podróżowania ze swoim dzieckiem. Przecież istnieje wiele sposobów na udane zwiedzanie z maluchem i zapewnienie mu jak największego komfortu. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do wyjazdu, wszystko potoczy się po twojej myśli. Nie obawiaj się podróżowania z niemowlęciem, gdyż wyjazd mu nie zaszkodzi. Dzięki zwiedzaniu maluch może poznawać świat i sięgać po nowe doświadczenia, a to wszystko blisko rodziców. Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem pozwoli wam zbudować więź i wpłynie pozytywnie na rozwój malucha. Czego chcieć więcej? Nie można jednak przesadzać. Niemowlę nie jest doświadczonym wojażerem i potrzebuje chwil wytchnienia od różnorodnych bodźców. Jeśli chcesz rozwijać pasję podróżowania razem ze swoim bobasem i zaszczepić w nim miłości do poznawania świata, odważ się wykonać ten pierwszy krok.

Wygoda to podstawa!          

 W czasie podróży najlepiej nosić niemowlę w wiązanej chuście lub nosidełku ergonomicznym. To zdecydowanie bardziej wygodne i praktyczne rozwiązanie niż wózek. Ma to również znaczenie z perspektywy twojego dziecka – blisko ciebie czuje się bezpiecznie i swobodnie. Czując bicie twojego serca, będzie spokojniejsze i skore do dłuższego snu. Nosidełka typu mei tai, podaegi i onbuhimo sprawdzą się doskonale, a dzięki swoim kształtom nie stanowią problemu podczas transportu. To także wygoda dla ciebie. Oboje z dzieckiem zajmujecie mniej miejsca, a ty masz wolne ręce i swobodę ruchów. Możesz pokonywać bez obaw schody, wejść do każdego miejsca i nie martwisz się o komfort innych osób. Wózek może przeszkadzać innym i ciężko go przenosić z miejsca na miejsce.

 Przykre niespodzianki?   

 Może się zdarzyć, że twoje dziecko nie będzie dobrze znosić podróży, dlatego bagaż podręczny zawsze powinien składać się z dodatkowych pieluch, worków na odpady czy ubrań na zmianę. Nie zawsze uda się w zaplanowanym dniu wyjechać w podróż. Dzieci to jedna wielka niewiadoma: jednego dnia wszystko wydaje się być w porządku, a drugiego mogą pojawić się problemy i zmiany samopoczucia. W takim przypadku wyjazd należy przełożyć na czas, kiedy wszyscy razem będziecie mogli czerpać przyjemność z podróży.

Dlaczego podróże są takie ważne?          

 Maluch dzięki nim poznaje świat i przyrodę, a ponadto otrzymuje przykład aktywnego stylu życia. Buduje to w dziecku wrażliwość na otaczające nas piękno natury i uczy szacunku do dziedzictwa kulturowego człowieka. Choć planowanie wspólnego wyjazdu nie należy do zadań najłatwiejszych, warto od małego uczyć malucha pozytywnych postaw i pokazywać mu świat. Podróż z dzieckiem to wydarzenie niezapomniane. Przyniesie ci wiele wspomnień i wrażeń. Tych pozytywnych, jak zainteresowane i uśmiechnięte twarze innych turystów, ale także tych, które z dzisiejszej perspektywy wolałbyś przemilczeć. Bobas zaczął płakać w trakcie podziwiania wnętrza świątyni, gdzie obowiązuje cisza? Z pewnością chciałeś wtedy zapaść się pod ziemię. Dzisiaj wywołuje to u ciebie uśmiech na twarzy. Dla tych wspomnień warto rozważyć wspólną podróż i zwiedzanie miasta z maluchem.

JAK ZAPLANOWAĆ PIERWSZE ZWIEDZANIE Z NIEMOWLAKIEM?

Zacznij od mniejszego wyzwania, np. wycieczki ulicami waszego miasta. Dzięki temu stopniowo oswoisz malucha ze zmianą miejsca.

Jeśli planujesz dłuższą podróż, musisz zarezerwować czas na karmienie i przewijanie malucha.

Podczas planowania atrakcji turystycznych musisz uwzględnić fakt, iż podróżujesz z niemowlęciem. Nie organizuj zbyt wielu wrażeń i miejsc zwiedzania.

Najlepiej jeśli w podróż wybierasz się własnym samochodem, dzięki temu będziesz mógł zadbać o atrakcje w trakcie jazdy, aby maluch się nie nudził.

Kiedy pakujesz walizki i niezbędne akcesoria do samochodu, na wierzchu umieść najbardziej potrzebne rzeczy dla malucha (pieluchy, ubranka na zmianę, butelkę), by były zawsze pod ręką.

W czasie podróży rób przerwy, aby maluch nie przebywał w foteliku samochodowym przez cały czas.

Niezbędnik, czyli co w bagażu podręcznym być powinno:

 - zapas pieluch,

- ubrania na zmianę,

- jedzenie i picie, jeśli dziecko nie jest karmione piersią (w tym zdrowe przekąski na czas podróży, a także woda mineralna),

- mata do przewijania i akcesoria pielęgnacyjne, aby móc przewinąć malucha zarówno w czasie podróży, jak i podczas zwiedzania,

- chusteczki nawilżone,

- dodatkowe elementy odzieży na nagłą zmianę pogody (ochrona przed słońcem lub deszczem),

- worek na odpadki i brudne ubrania.