Jak wzmocnić i pielęgnować włosy po porodzie?

Często zdarza się, że włosy kobiet po porodzie zaczynają bardzo wypadać. To wina hormonów. Jak radzić sobie z tym problemem?

Prawie każda młoda mama po porodzie boryka się z problemem nadmiernie wypadających włosów. Winne tego stanu rzeczy są hormony. Podczas ciąży wysoki poziom estrogenów pobudza do pracy mieszki włosowe, włosy przestają wypadać, są grubsze i bardziej lśniące. Sytuacja diametralnie zmienia się po porodzie. Gwałtowny spadek poziomu estrogenów sprawia, że włosy powracają do dawnego rytmu i zaczynają wypadać. Wypadają wówczas włosy, które były utrzymywane w mieszkach włosowych podczas ciąży, oraz te włosy, które przeszły w fazę spoczynku i powinny wypaść zgodnie z naturalnym cyklem wzrostu włosa. Dodatkowo problem nasila się u kobiet karmiących piersią. Wysoki poziom prolaktyny również jest przyczyną wypadania włosów. 

Stres, tak często towarzyszący młodym mamom, jest czynnikiem nasilającym produkcję tego hormonu. Dlatego przerzedzają się włosy także tych kobiet, które nie karmią piersią, ale cierpią na depresję poporodową. Dobrą wiadomością jest to, że poporodowe wypadanie włosów jest stanem fizjologicznym, który powinien ustąpić w ciągu sześciu–dziewięciu miesięcy po porodzie lub po zaprzestaniu karmienia piersią. Z czasem gospodarka hormonalna ustabilizuje się i włosy powrócą do stanu sprzed ciąży. Dla poprawy stanu włosów – i jednocześnie własnego samopoczucia – warto zadbać o odpowiednią pielęgnację zarówno samych włosów, jak i skóry głowy. 

Zalecam stosowanie delikatnych, odżywczych szamponów bez SLS, odpowiedniej maski do włosów oraz produktów nawilżających skórę głowy. Należy zrezygnować z suszenia włosów gorącym powietrzem, prostowania włosów, a zwłaszcza farbowania czy rozjaśniania. Silne substancje chemiczne zawarte w produktach do koloryzacji dodatkowo podrażniają osłabioną już skórę głowy.Warto zastosować odpowiednią dietę, bogatą w makro- i mikroelementy oraz witaminy. Dieta powinna bazować głównie na mięsie (zwłaszcza drobiowym), rybach, jajach, owocach morza, które są bogate w cynk, żelazo i miedź. Nie powinno zabraknąć także razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, ryżu oraz dużej ilości warzyw i owoców.

Jeżeli dziecko nie jest karmione piersią, można przyjmować doustnie suplementy witaminowo-mineralne, które oprócz włosów wzmocnią skórę i paznokcie. Należy jednak pamiętać, aby nie przyjmować zbyt dużej ilości tych preparatów, ponieważ może dojść do przedawkowania witamin.W przypadku kiedy problem nie ustępuje, należy zwrócić się po poradę do specjalisty trychologa. 

Trycholog zbada skórę głowy mikrokamerą w dwustukrotnym powiększeniu.W czasie badania określistan naszych mieszkówwłosowych, grubość warstwyłojowej oraz stopieńutlenienia czopów rogowychw mieszkach włosowych.Może być konieczne oczyszczenie mieszków włosowych z zalegających czopów specjalnym tonikiem oczyszczającym lub zastosowanie preparatu, który poprawi dynamikę wzrostu twojego włosa. Trycholog następnie dobierze odpowiedni dla ciebie program pielęgnacyjny (trychoterapię) do zastosowania w domu. W niektórych przypadkach trycholog zaleci wizytę i konsultację u endokrynologa.

Ilona Junga, trycholog -specjalista od profesjonalnej pielęgnacji skóry głowy www.ilonajunga.pl