jak wybrać opiekunkę do dziecka?

W ŻYCIU MAŁEGO BOBASA NIANIA TO W PEWNYM SENSIE ZASTĘPCZA MAMA, DLATEGO TEŻ NIE MOŻEMY PODEJMOWAĆ DECYZJI O WYBORZE OSOBY, KTÓRA MA PEŁNIĆ TĘ NIESAMOWICIE ISTOTNĄ ROLĘ ZUPEŁNIE PRZYPADKOWO. KONIECZNE JEST DOKŁADNE „PRZEŚWIETLENIE” KANDYDATKI, ABY NIE POPEŁNIĆ BŁĘDU, KTÓRY MÓGŁBY SIĘ DRASTYCZNIE ODBIĆ NA PSYCHICE NASZEJ LATOROŚLI. PONIŻEJ NIECO SZERZEJ O TYM, NA CO ZWRACAĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ, GDY STAJEMY PRZED TRUDNYM DYLEMATEM – KOMU ZAUFAĆ I ZAPROSIĆ DO WŁASNEGO DOMU.

Kochanie, Dziewczyna, Stan Uśpienia, Dziecko

DOSTOSUJ DO POTRZEB MALUCHA

Zanim zatrudnisz opiekunkę do Twego berbecia, dobrze abyś sprecyzowała, jakie masz wobec niej konkretne oczekiwania. Każdy szuka tak naprawdę czegoś zupełnie innego. Jeżeli przykładowo Twoje dziecko jest wyjątkowo energiczne, lubi sport i aktywność fizyczną, zaangażowanie niani w podeszłym wieku nie będzie optymalnym rozwiązaniem. Gdy z kolei chcemy,aby niania opiekowała się dzieckiem w elastycznych godzinach, z pewnością nie mamy co szukać wśród studentek, które pracę mogą podjąć jedynie dorywczo. Przy niemowlaku polecana jest osoba fachowa– pewnie im starsza wiekowo, tym lepsza, bowiem będzie miała wprawę niezbędną do uspokojenia rozwrzeszczanego bobasa, sprawnego przewinięcia go czy bezproblemowego umycia. Do wygadanego parolatka dobrze jest wybierać opiekunki stosunkowo młode, ponieważ dziecko nie będzie czuło za dużego dystansu z racji małej różnicy lat a co za tym idzie prędzej otworzy się i porozumie z młodą nianią niż kilkudziesięcioletnia staruszką. Opiekunka na etapie studiów będzie w stanie zabawić podopiecznego kreatywnymi grami i zagospodarować jego czas ciekawie i pożytecznie zarazem. Starsza pani raczej nie sięgnie po konsolę ani nie pobiega z dzieckiem po podwórku, ale bez wątpienia lepiej poradzi sobie w nagłych wypadkach. Jeszcze jedna kwestia to zakres obowiązków niani. Niekiedy chodzi nam o to, aby opiekowała się naszym skrzatem i jednocześnie pełniła rolę gosposi, bardziej trafnym wyborem będzie postawienie na osobę doświadczoną.

POCZTA PANTOFLOWA NAJLEPSZĄ REKOMENDACJĄ 

W przypadku opiekunki do dziecka konieczne jest wyszukanie kogoś, kto będzie podchodził do swojej pracy rzetelnie i sumiennie. Najistotniejsze jest przede wszystkim to, aby naszym bobasem nie zajęła się przypadkowa niania, która koncentruje się na pieniądzach i traktuje swoją pracę wyłącznie, jako formę zarobku, lecz opiekunka z odpowiednim podejściem do dzieci, szybko łapiąca z nimi kontakt, cierpliwa i potrafiąca trzymać nerwy na wodzy a w razie potrzeby rękę na pulsie. Dlatego też warto zacząć poszukiwania wśród znajomych. Niekiedy nie musimy szukać daleko, gdyż stosowną osobę, idealną do tej funkcji, mamy na wyciągnięcie ręki – córkę sąsiadki, kuzynkę, młodszą siostrę. Ponadto nie zaszkodzi popytać wśród znajomych, którzy z usług opiekunek już niegdyś korzystali. Być może mają kogoś godnego polecenia, kto aktualnie poszukuje pracy. W ostateczności,gdy poczta pantoflowa zawiedzie, sięgnijmy do zasobów zgromadzonych przez profesjonalne agencje babysitterek. Nie traćmy czasu na przeglądanie tradycyjnych anonsów na portalach ogłoszeniowych.Nianie zapisane w bazie wyżej wspomnianych placówek są osobami z doświadczeniem a nierzadko nawet z przygotowaniem pedagogicznym do pracy z dziećmi. Dzięki temu możemy skorzystać podwójnie– niania nie tylko zajmie się naszym szkrabem,ale także będzie z nim odrabiała prace domowe czy udzielała mu korepetycji.

NIE DECYDUJ W CIEMNO

Zawsze umawiaj się na spotkanie, nigdy nie postanawiaj o wyborze niani telefonicznie czy mailowo. Rozmowa na żywo, kontakt face to face oraz zobaczenie,z jaką osobą w ogóle mamy do czynienia mogą nam rozjaśnić sytuację i dać jasny komunikat – tak, ta niania nadaje się lub nie, nie przypadła nam do gustu.Co więcej, mile widziane jest, aby przyszła opiekunka sama wyszła z inicjatywą zorganizowania zapoznawczego spotkania. Widać wówczas, że zależy jej na poznaniu swego podopiecznego i nawiązaniu z nim nici relacji jeszcze przed uzyskaniem informacji o tym czy dostanie tę posadę. Kiedy natomiast potencjalna niania zawita do naszego domu, zadajmy jej kilka pytań. Nie chodzi nawet o to, co nam powie,bo przecież może koloryzować i dorabiać sobie do faktów różne detale, ale o to, abyśmy sprawdzili jak wygląda, jak reaguje na stres, jak się zachowuje,jaki ma styl i sposób bycia, jakie jest jej podejście do naszego bobasa i jaka będzie reakcja naszej pociechy na przyszłą opiekunkę. Przydatne do podjęcia ostatecznej decyzji mogą być z pozoru zupełnie nieistotne drobiazgi – czy przed wzięciem niemowlaka na ręce kobieta umyła dłonie, czy wie jak zagadać do malucha, czy poradzi sobie z wymianą pieluszki, czy pierwsze, o czym mówi to wysokość wynagrodzenia itd. Niezależnie od tego jak bardzo dana kandydatka nam się spodoba, zawsze zalecane jest przeprowadzenie selekcji, aby zyskać określone grono, z którego wytypujemy idealną nianię.