Jak układać dziecko do snu by stymulować jego rozwój?

NOWORODEK DOJRZEWAJĄC NIE TYLKO FIZYCZNIE, ALE TEŻ SPOŁECZNIE I UMYSŁOWO JUŻ PO PIERWSZYM MIESIĄCU STAJE SIĘ BARDZIEJ WYMAGAJĄCYM NIEMOWLAKIEM. JEGO POTRZEBY SIĘ ZMIENIAJĄ, ALE PROWADZI TEŻ ZDECYDOWANIE INNY TRYB ŻYCIA. GŁÓWNYM ZADANIEM RODZICÓW JEST OPIEKA NAD MALUCHEM, ALE RÓWNIEŻ WSPIERA NIE I STYMULOWANIE JEGO DALSZEGO ROZWOJU. NALEŻY PRZY TYM PAMIĘTAĆ, ŻE KAŻDE DZIECKO ROZWIJA SIĘ W SWOIM TEMPIE,WIĘC PORÓWNANIA Z CÓRKĄ KOLEŻANKI CZY SYNEM SĄSIADÓW CZĘSTO SĄ BEZCELOWE.NIE WSZYSTKIE DZIECI W OKREŚLONYM MOMENCIE ŻYCIA PRZESYPIAJĄ JUŻ CAŁĄ NOC CZY MAJĄ UREGULOWANE DRZEMKI W CIĄGU DNIA. PEWNE JEST JEDNAK TO, ŻE DLA NASZYCH POCIECH– SZCZEGÓLNIE NA POCZĄTKOWYM ETAPIE– NAJWAŻNIEJSZA JEST RUTYNA. NIEWYSPANE MAMY TAKŻE STAJĄ SIĘ BARDZIEJ NERWOWE, A MALUSZEK WYCZUWAJĄC TO BĘDZIE NIESPOKOJNY.W TROSCE O ZDROWY I BEZPIECZNY SEN ZARÓWNO DZIECKA, JAK I RODZICÓW,WARTO SKORZYSTAĆ ZE SPRAWDZONYCH RAD.


ZDROWY SEN NOWORODKA

Przez ostatnie tygodnie ciąży, do momentu narodzin,będące w brzuszku mamy dziecko przyjmuje niezbyt wygodne dla niego pozycje. Ma podkurczone i skrzyżowane rączki oraz nóżki. Gdy przychodzi na świat, przeżywa niemalże rewolucję. Nagle dokonuje się wielka zmiana z ciasnego, ale przytulnego i bezpiecznego kącika, na płaski materac w ogromnym – z punktu widzenia malca – łóżeczku. U świeżo upieczonych rodziców pojawia się wiele wątpliwości związanych z zapewnieniem dziecku bezpieczeństwa. Z uwagi na to, że noworodek przesypia około 18 godzin na dobę,należy dołożyć wszelkich starań, aby czuł się komfortowo i prawidłowo się rozwijał. Dopóki sam nie ma możliwości wyboru ulubionej pozycji to rodzice decydują o tym, jakie ułożenie będzie dla niego najlepsze nawet przez kilka kolejnych godzin.

Obawy o zdrowy sen malucha nie są niczym nadzwyczajnym,jednak i rodzice i dziecko będą spać spokojnie,jeśli odpowiednio przygotują łóżeczko dla swojej pociechy. Podstawą powinien być właściwie dobrany materac, który zapewni dobre podparcie dla kręgosłupa,ale jednocześnie nie może być zbyt twardy.Ważne jest także i to, aby nie zapadał się pod ciężarem dziecka, ponieważ ułożone na brzuszku i odwrócone twarzą do posłania mogłoby mieć trudności z oddychaniem. Dla niemowlęcia wskazana jest płaska powierzchnia do spania, więc zrezygnujmy również z poduszki, która także stwarza ryzyko uduszenia.Jeśli borykamy się z częstym ulewaniem pokarmu albo np. katarem i zależy nam na ułożeniu główki nieco wyżej, wówczas z powodzeniem możemy podnóżki łóżeczka (u wezgłowia) podłożyć dwie książki o tej samej grubości albo złożony kocyk pod materac.Jednak w takich przypadkach pamiętajmy, że główka musi być ułożona w taki sposób, by nie odchylała się zbytnio ku tyłowi ani też klatka piersiowa nie stykała się z brodą. Dopiero gdy maluszek skończy pół roku można bezpiecznie podłożyć płaską poduszkę.

Urządzając łóżeczko dla naszej pociechy zrezygnuj my z wszelkich zbędnych dodatków, jak baldachim, który być może cieszy oko mamy, ale równocześnie gromadzi się na nim kurz, który może być przyczyną alergii.Jeśli koniecznie chcemy montować ozdoby, niech będą one niewielkich rozmiarów i zwracajmy uwagę,aby z łatwością dało się je zdemontować i wyprać.W początkowym okresie nie ma również potrzeby zakładania ochraniaczy na szczebelki łóżeczka. Dziecko jest zbyt małe by zmienić pozycję, więc nie ma ryzyka, że uderzy się o twarde elementy. Dodatkowo wszelkiego typu osłonki utrudniają cyrkulację powietrza.Gdy nasz skarb podrośnie zwróćmy uwagę, aby takie ochraniacze były wykonane z miękkiej tkaniny utrudniającej mu próby samodzielnego opuszczania łóżeczka.

Jeżeli maluch jest ruchliwy i rozkopuje się w nocy,warto założyć mu cienkie skarpetki, ale nie wkładać w śpiworek, ani szczelnie owijać w rożek, ponieważ może to zbyt mocno krępować ruchy, co w konsekwencji nie jest korzystne dla jego dalszego rozwoju.

UKŁADANIE DZIECKA DO SNU

Rodzice mają do wyboru trzy najlepsze pozycje dospania dla niemowlaka:

Pozycja na plecach uważana jest za najbezpieczniejszą.Należy zwrócić uwagę, aby główkę dziecka odchylić nieco na bok. W ten sposób zapobiegniemy ewentualnemu zachłyśnięciu się pokarmem, jeżeli dziecku się uleje. Istnieją wyjątkowe sytuacje, kiedy pozycja ta musi zostać wyeliminowana. Dzieje się tak,gdy maluszek ma problemy z dysplazją stawów biodrowych. Wówczas bezwzględnie musi być kładziony na brzuszku i to z rozstawionymi nóżkami.

Pozycja na boku jest zalecana przez lekarzy, jeśli problem ulewania pojawia się dość często. W takiej pozycji dziecko bezpiecznie pozbędzie się treści pokarmowej.Decydując się na ułożenie maluszka w ten sposób, nie podkładajmy mu pod plecki żadnych dodatkowych przedmiotów, np. zwiniętego kocyka,poduszki czy ręcznika. Może to jedynie przyczynić się do niekontrolowanej zmiany pozycji na brzuszek,a jeśli niemowlę upadnie z buzią na materacu, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z oddychaniem.

Pozycja na brzuchu zalecana jest ze względu na trening mięśni karku, szyi i ramion. Dziecko swobodnie może obserwować co dzieje się wokół niego i poznawać otaczający je świat. Specjaliści spierają się co do występowania zagrożeń związanych z takim ułożeniem,ponieważ niemowlę ugniatając przeponę może mieć trudności z oddychaniem. Zaleca się układanie dziecka w ten sposób, ale raz dziennie na około 15 minut pod kontrolą któregoś z rodziców.

ASYMETRIA

Bez względu na to jaką pozycję niemowlę polubi najbardziej, musisz sprawować kontrolę nad jej częstymi zmianami. Wpływa to na prawidłowe kształtowanie główki dziecka i rozwój nowych umiejętności. Należy zwracać uwagę, czy maluch nie ma tendencji do układania się ze zgiętym tułowiem tylko w jedną stronę – wówczas przypomina literkę „C”. Takie asymetryczne ułożenie na późniejszym etapie może stanowić zagrożenie, ponieważ dziecko wypracowuje nieprawidłowe wzorce ruchowe a nowe umiejętności budowane są na asymetrycznym ułożeniu tułowia,miednicy, obręczy barkowej i głowy. Konsekwencją takiej nieleczonej asymetrii ułożeniowej będzie nieprawidłowy rozwój ruchowy a nawet wady postawy. Dużą rolę odgrywają rodzice. Zwracajmy uwagę, aby w miarę możliwości kłaść maluszka naprzemienne –raz w jedną a raz w drugą stronę, dzięki czemu będą do niego docierały bodźce z dwóch stron.

Warto wiedzieć

Przy pozycji na boku nie układaj za plecami dziecka zrolowanej kołderki czy koca.Może to sprzyjać niekontrolowanemu przewracaniu się na brzuszek i trudnościom z oddychaniem.

• Jeśli dziecko leży wyłącznie na plecach,nie może wyćwiczyć nowych umiejętności,np. dźwigania główki a w późniejszym okresie podpierania się na rączkach.

• Łagodne odgłosy otoczenia czy śpiewanie dziecku kołysanki mogą przyspieszyć zaśnięcie. Czasami wystarczający będzie kojący dotyk mamy lub czuły głos rodzica.