Jak przygotować się do porodu? Co się przyda przyszłej mamie?

Rzeczywista data narodzin dziecka może różnić się od wyznaczonej,dlatego w ostatnich tygodniach ciąży musisz być przygotowana w każdej chwili.Aby poród przebiegł bez komplikacji, powinnaś odżywiać się zdrowo. Wsłuchaj się w głos swojego organizmu – spełniaj zachcianki ciążowe i odpoczywaj zawsze,kiedy poczujesz, że jesteś zmęczona. Unikaj stresu. Bardzo dobrze wpłynie na ciebie aktywność fizyczna, która jednocześnie poprawi kondycję.

Wcześniej wybierz szpital, w którym będziesz rodzić. Sprawdź warunki, procedury i zakres opieki nad noworodkiem. W ten sposób dowiesz się, co będziesz musiała robić sama, a w jakich czynnościach wyręczy cię personel szpitala. Zdecyduj też, czy wolisz rodzić w obecności bliskich. Ustal, w jakiej pozycji będzie odbywał się poród oraz rozważ kwestię znieczulenia zewnątrz oponowego.

Rozpoczęcie akcji porodowej często budzi u kobiet niepokój, lęk, a przede wszystkim wyzwala ogromny stres. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowa­nie, wiedza i zorganizowanie. Pamiętaj, aby odpo­wiednio wcześniej przygotować rzeczy do szpitala – najpóźniej trzy tygodnie przed terminem porodu. Warto wcześniej wybrać szpital, w którym będziesz chciała rodzić.Większość szpitali zapewnia nowo­rodkom ubranka, pieluszki, rożki i kocyki,więc nie ma potrzeby zabierania ich ze sobą. W zależności od placówki lista rzeczy może się różnić, dlatego warto wcześniej skontaktować się z oddziałem po­łożniczym danego szpitala, żeby ustalić, co zapew­nia szpital, a o czym pacjentka powinna pamiętać.

Zaraz po porodzie warto mieć:

podpaski, kilka par majtek jednorazowych, biustonosze do karmienia,koszule nocne do karmienia,mała poduszeczka pod głowę,wkładki laktacyjne,kapcie skarpetki,szlafrok i ręczniki,klapki pod prysznic,papier toaletowy, chusteczki higieniczne, odciągacz pokarmu,     herbatka na laktację, herbatniki,biszkopty,przybory toaletowe, płyn do higieny intymnej     szampon, mydło, maść na obolałe brodawki i inne leki, szczotkę i suszarkę do włosów termometr.

Wyprawka dla noworodka: pieluszki jednorazowe i tetrowe, chusteczki jednorazowe nawilżone, ręczniczek kąpielowy, poduszeczka do podtrzymania główki podczas karmienia, około trzech par śpioszków, rozpinane body lub pajacyk i skarpetki, kilka sztuk koszulek i kaftaników, krem do pupy mydełko dla noworodka, 70% spirytus, jałowe gaziki i waciki do pielęgnacji pępka, oliwka, zasypka, miękka szczoteczka do włosów.

Potrzebne w szpitalu: dowód tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, NIP pracodawcy i Twój PESEL (jeśli prowadzisz działalność także numer NIP) potwierdzenie ojcostwa w przypadku związków nieformalnych, karta ciąży, plan porodu, pieniądze na opłacenie porodu rodzinnego, świadectwo ukończenia szkoły rodzenia, wyniki badań: grupa krwi – twoja i ojca dziecka WR, HBS, HIV wynik badania na obecność u matki przeciwciał Rh– aktualna morfologia, badanie moczu TSH, T3, T4 u kobiet ze schorzeniami tarczycy USB GBS test podwójny lub potrójny, wyniki amniopunkcji gdy leczysz się u specjalisty – wyniki badań.

Podczas porodu przydadzą się:maszynka do golenia, przyrząd do lewatywy, koszula nocna, woda mineralna niegazowana, gąbka do zwilżania twarzy, pomadka do wysychających ust, luźne koszulki bawełniane, gumka do włosów lub spinka, aparat fotograficzny na czas porodu.

W torbie, którą przygotowałaś sobie do wypisu, nie powinno zabraknąć:ubrania dla ciebie – pamiętaj o porze roku i odpowiednim rozmiarze (na wyjście przydadzą się ciążowe stroje) majtek bawełnianych, butów. 


Marika Kaczmarek

położna

www.polozna-online.pl