Jak mogę ułatwić sobie poród?

Z cyklu "Zapytaj położną"

Chciałabym być aktywna podczas całego porodu i pojechać do szpitala wtedy kiedy naprawdę już będzie trzeba (w domu panuje bardziej przyjazna atmosfera niż na porodówce). Jak mogę ułatwić sobie poród (jakie np ćwiczenia wykonywać) po pierwszym skurczu i kiedy udać się do szpitala? To moja pierwsza ciąża, wszystko przebiega pomyślnie :)
--------------------
Dziękuję za to pytanie. Przyjemnie wiedzieć, że Ciężarne i przyszłe Mamy mają świadomość, że najkorzystniej jest w fizjologicznie przebiegającym porodzie jak najdłużej pozostać w domu.
Musi Pani pamiętać, że największa aktywność skurczowa macicy pojawia się w nocy. Warto jest się obserwować. Skurcze pojawiają się w pewnych odstępach czasowych. Narastają stopniowo, jeżeli są nieregularne dobrze jest przyjmować pozycję, w których będą najmniej dokuczliwe. Można wziąć ciepłą kąpiel, zaparzyć melisę,zjeść lekki posiłek i starać się zrelaksować. Kiedy skurcze staną się regularniejsze (co 5-6 min) pomoże aktywność ruchowa: bujanie biodrami w pozycji stojącej, pochylanie się do przodu na skurczu, pozycja kolankowo-łokciowa. Unikamy pozycji tzw. "niskich" czyli pozycji kucznej. W przerwach można położyć się na jednym z boków (między kolana włożyć poduszkę). Jeżeli znamy techniki relaksacyjne, chodziła Pani na jakieś zajęcia dla ciężarnych np. joga - to jest to czas na wykorzystanie swoich umiejętności. Kiedy wybrać się do szpitala?
Jeżeli rodzi Pani pierwszy raz, ja polecam wybrać się do szpitala gdy skurcze macicy występują regularnie co 4-5minut przynajmniej przez godzinę. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że poród będzie postępował dalej po przybyciu do szpitala.
Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za pomyślne rozwiązanie, Martyna.


Masz pytanie do położnej? prześlij je na adres: listy@magazynsupermama.pl