Instruktaż dla przyszłego Taty w drodze na porodówkę

Data narodzin twojego dziecka może różnić się od wyznaczonej przez lekarza, dlatego w ostatnich tygodniach ciąży musisz być przygotowany w każdej chwili. Aby poród przebiegł bez komplikacji, powinieneś być gotowy na wszystkie okoliczności.

Zanim zaczniesz przygotowanie rzeczy do porodu, sprawdź, jakie są pod tym względem wymagania szpitala, w którym będzie rodzić twoja żona. Sprawdź warunki, procedury i zakres opieki nad noworodkiem. Zdecyduj też, czy będziesz obecny przy porodzie. Rozpoczęcie akcji porodowej często budzi u kobiet niepokój, lęk, a przede wszystkim wyzwala ogromny stres. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie, wiedza i zorganizowanie. Pamiętaj, aby odpowiednio wcześniej przygotować rzeczy do szpitala – najpóźniej trzy tygodnie przed terminem porodu. 

KIEDY DO SZPITALA?

• Jeśli skurcze pojawiają się regularnie – co 10-15 minut i utrzymują przez mniej więcej dwie godziny,powinniście udać się do szpitala. Jeśli częstość i intensywność skurczów stopniowo narastają, jest to oznaka zbliżającego się porodu.

• Odpływa płyn owodniowy – czasem zdarza się, że pęcherz płodowy pęka przed rozpoczęciem czynności skurczowej macicy. W sytuacji odpłynięcia wód należy niezwłocznie udać się do szpitala.

Dobrze, abyś wcześniej miał przygotowaną trasę z domu do wybranego szpitala, a także zawsze zatankowany bak w samochodzie – nie odkładaj tego na później. Jeśli mieszkacie w dużym mieście, to warto zaplanować wcześniej trasę do szpitala. Zaplanuj ją tak, aby ominąć korki. Sam środek akcji porodowej nie jest odpowiednim momentem, aby utknąć na zatłoczonej ulicy. Jeśli poród zaskoczył was poza domem, jedźcie do najbliższego szpitala, który ma oddział porodowy.

Dokumenty potrzebne mamie w szpitalu:

□ dowód tożsamości
□ dokument potwierdzający ubezpieczenie
□ NIP pracodawcy i PESEL (jeśli prowadzisz działalność także numer NIP)
□ potwierdzenie ojcostwa w przypadku związków nieformalnych
□ karta ciąży
□ plan porodu
□ pieniądze na opłacenie porodu rodzinnego
□ świadectwo ukończenia szkoły rodzenia
□ wyniki badań: grupa krwi obojga rodziców WR, HBS, HIV, wynik badania na obecność
u matki przeciwciał Rh–, aktualna morfologia, badanie moczu TSH, T3, T4 u kobiet ze schorzeniami tarczycy, USG, GBS, test podwójny lub potrójny, wyniki amniopunkcji gdy leczysz się u specjalisty – wyniki badań.

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą:

□ pieniądze
□ komórkę i ładowarkę
□ aparat fotograficzny albo kamerę
□ drobne przekąski
□ wodę mineralną niegazowaną

AKCJA PORÓD
Po przyjeździe do szpitala udajcie się do izby przyjęć;być może będziecie musieli trochę poczekać, jeżeli w kolejce będzie kilka rodzących. Podczas oczekiwania na przyjęcie do szpitala przede wszystkim:
• wspieraj partnerkę, podtrzymuj ją na duchu rozmawiaj z nią, nie zostawiaj jej samej
• przygotuj potrzebne dokumenty
• jeśli to możliwe, bądź z nią podczas badania wstępnego – w razie potrzeby odpowiesz na pytania lekarza.

Rodząca kobieta często jest zbyt skupiona na dziecku albo zbyt zmęczona, żeby jeszcze rozmawiać z lekarzem czy położną. Czasem nawet trudno nawiązać z nią kontakt. Staraj się więc pomóc lekarzowi i położnej w przeprowadzeniu wywiadu. Przekazuj jej ich prośby i zalecenia, a im z kolei mów o tym, czego twojej żonie potrzeba i jak się czuje.

Jeśli akcja porodowa nie jest jeszcze zaawansowana, lekarz może was odesłać z powrotem do domu. Poproś, aby dokładnie określił, kiedy ponownie macie się pojawić w szpitalu (np. gdy skurcze będą co pięć minut albo za pięć godzin, jeśli skurcze się nie nasilą).

Nie panikuj. Pamiętaj, że stres wpływa negatywnie na matkę,a w konsekwencji spowalnia przebieg porodu.

Gdy lekarz podejmie decyzję o przyjęciu przyszłej mamy na oddział porodowy, rodząca będzie musiała się przebrać oraz poddać podstawowym badaniom i zabiegom. Jeśli zdecydowaliście się na poród rodzinny, masz teraz kilka minut dla siebie – to czas na szybką kawę, wizytę w toalecie, telefon do rodziny. Jeżeli żona rodzi sama lub czeka ją cesarskie cięcie, przed tobą oczekiwanie. Możesz poczekać w szpitalu.

PO PORODZIE
Gdy dziecko wreszcie pojawi się na świecie, nadal będziesz potrzebny. Młoda mama jest teraz zmęczona, więc będzie potrzebowała troskliwej opieki.

• podaj żonie wodę, jeśli jest spragniona
• zaopiekuj się nią, dowiedz się, czego potrzebuje
• zrób kilka zdjęć mamy i noworodka (ale to nie czas na wyczerpującą sesję zdjęciową)
• bądź przy mierzeniu i ważeniu dziecka
• weź malucha na ręce
• zadzwoń lub wyślij SMS-y do rodziny i znajomych.