Ekologiczne kosmetyki dla dzieci - naturalna pielęgnacja.

Ekologiczne rodzicielstwo staje się w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne. I nic w tym dziwnego – coraz więcej osób wybiera ekologiczną, nieprzetworzoną żywność i przygotowuje posiłki w domu. Kolejnym etapem tego zwrotu ku naturze jest zmiana preferencji dotyczących kosmetyków. Mamy coraz częściej wybierają do pielęgnacji dzieci ekologiczne kosmetyki. I dobrze! Są one bowiem wprost stworzone do stosowania na delikatnej skórze dziecka.

Dziecko przychodzi na świat z niezwykle delikatną, cienką i wrażliwą skórą. To, w jaki sposób zadbamy o nią na samym początku, może mieć duże znaczenie w przyszłości. Obecnie powraca się do naturalnych metod pielęgnacji dzieci i niemowląt. Trend, który przyszedł do nas z Zachodu, sprawia, że kosmetyki naturalne stają się standardem na naszych półkach. Pielęgnacja skóry dziecka, począwszy od jego narodzin, jest bardzo ważna. Kosmetyki dla noworodka to jeden z ważniejszych elementów wyprawki, którą powinnaś przygotować przed przyjściem dziecka na świat. Dlatego tak istotne jest, aby sprawdzać skład kosmetyków przeznaczonych dla najmłodszych.

CZYTAJ ETYKIETY
Wystarczy przeczytać etykiety, aby dowiedzieć się, że większość kosmetyków dostępnych w sklepach zawiera mnóstwo sztucznych składników. Wiele z nich może mieć negatywny wpływ na zdrowie skóry naszego dziecka. O tym, czy masz do czynienia z kosmetykiem naturalnym lub ekologicznym, do¬wiesz się z informacji na opakowaniu produktu. Naturalne kosmetyki oznaczone są napisami: „w 100 proc. naturalny”, „ekologiczny”. Mogą też posiadać specjalne certyfikaty (np. Ecocert), świadczące, że mamy do czynienia z produktem ekologicznym. Sprawdź też skład preparatu. Im krótsza lista składników, tym le¬piej. Oznacza to, że kosmetyk nie zawiera niepotrzebnych dodatków, takich jak barwniki czy substancje za¬pachowe, które mogłyby podrażnić skórę dziecka.

CZEGO POWINNAŚ UNIKAĆ
Przygotowując się do macierzyństwa, sprawdź jak najszerszą ofertę kosmetyków skierowanych do najmłodszych. Sprawdź dokładnie, czy poszczególne kosmetyki zostały przetestowane dermatologicznie, czy nie zawierają syntetycznych substancji barwiących, zapachowych i konserwujących, olejów mineralnych i innych substancji pochodzenia syntetycznego. Syntetyczne środki używane do produkcji kosmetyków do pielęgnacji dzieci i niemowląt mogą powodować alergie. Alergie u dzieci najczęściej wywołują substancje chemiczne takie jak konserwanty, syntetyczne środki barwiące czy zapachowe. Podrażnić mogą też kosmetyki zawierające parafinę – olej mineralny (Mineral Oil, Petrolatum, Paraffin, Paraffinum Liquidum). Może on powodować podrażnienia i wypryski. Substancja ta tworzy nieprzepuszczalną warstwę na skórze, pod którą mogą gromadzić się bakterie beztlenowe. W tradycyjnych kosmetykach można również znaleźć takie substancje jak emulgatory (np. PEG, PPG), syntetyczne konserwanty (np. parabeny), pieniące się detergenty (np. SLS, SLES) i alkohole (np. benzylowy). Naturalne składniki kosmetyków są przyjazne dla dziecięcej skóry, nie podrażniają jej i pomagają w leczeniu zmian skórnych w postaci krostek, wysypki czy odparzeń. Kosmetyki naturalne i ekologiczne dla dzieci i niemowląt tworzone są na bazie ziół, minerałów, ekstraktów i sub¬stancji natłuszczających, dzięki czemu nie podrażniają delikatnej skóry dziecka.

POŁĄCZ PIELĘGNACJĘ Z MASAŻEM
Pielęgnacja niemowląt w stylu eko zakłada nie tylko stosowanie naturalnych kosmetyków, ale również wykorzystanie naturalnych metod ich aplikacji. Nakłada¬nie kremu na ciało maluszka połącz z dobroczynnym masażem. Nałóż krem na dłonie i delikatnie ugniataj ciałko dziecka, nie pomijając paluszków u stóp czy dłoni. Staraj się, by ruchy twoich rąk zawsze prowadziły w kierunku serca, a więc od dłoni po ramiona czy od stóp po uda. Jeśli twoje niemowlę ma wzdęcia i cierpi na kolkę, możesz zdecydować się nawet na masaż brzuszka, który pomoże złagodzić dolegliwości, a nawet całkowicie wyeliminować problem. Ważne, żebyś wybierała dla masażu odpowiednią porę dnia – może to być np. po wieczornej kąpieli, gdy niemowlę jest zrelaksowane. Pamiętaj: z masażem niemowlęcia wiąże się wiele korzyści dla rodzica oraz dziecka. Dotyk kochającego opiekuna wzmacnia więź pomiędzy nim a niemowlakiem.

DLA DZIECKA Z ALERGIĄ
Coraz więcej dzieci cierpi na atopowe zapalenie skóry – rodzaj alergii. Jego objawami są: zaczerwienienie i suchość skóry, swędzenie i skłonność do zakażeń bakteryjnych. Odpowiednia pielęgnacja skóry niemowlaka pozwoli ci złagodzić objawy alergii. Po pierwsze: stosuj kosmetyki dostosowane do skóry alergicznej. W przypadku dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry niektóre firmy przygotowały specjalne produkty, dzięki którym skóra staje się odpowiednio nawilżona, nie zaburzając jej funkcjonowania. Doskonale sprawdzą się kosmetyki naturalne. Przed zastosowaniem koniecznie sprawdź nowy produkt. W tym celu nałóż na przedramię dziecka niewielką ilość kosmetyku i odczekaj 48 godzin. Jeśli w tym czasie nie pojawi się zaczerwienienie, krostki lub świąd, możesz stosować ten preparat na skórę maleństwa.