Czy to na pewno moje dziecko? Testy genetyczne po in vitro.


Procedury zapłodnienia in vitro stosowane są coraz chętniej i częściej, wielu osobom pozwalają zostać szczęśliwymi rodzicami. I chociaż w czasie realizacji zabiegów kliniki stosują określone procedury, zdarza się... podmiana materiału – komórki jajowej lub
plemnika! To niezwykle rzadkie sytuacje, ale takie przypadki miały miejsce nawet w Polsce. Co zrobić, żeby mieć pewność co do rodzicielstwa po in vitro?

Pomyłka podczas in vitro? Takie przypadki są znane...

Jakiś czas temu bardzo głośno było o błędzie, który miał miejsce w jednym z polskich szpitali w 2014 roku. Nastąpiła pomyłka i została zapłodniona niewłaściwa komórka jajowa...
Maluch urodził się z wadami wrodzonymi, a rodzice po wykonaniu szczegółowych
badań wykryli pomyłkę – kobieta, która urodziła dziecko, wcale nie jest jego biologiczną matką!

Niestety zdarzały się też przypadki celowej podmiany materiału. W zagranicznej klinice tego procederu dopuszczał się nawet lekarz, podmieniając nasienie pacjentów na swoje.

Jak często zdarzają się tego typu błędy i pomyłki?

Nie ma danych wskazujących, jak często takie nieprawidłowości mają w ogóle miejsce. Po
zabiegu zapłodnienia in vitro nie przeprowadza się rutynowo badań genetycznych na rodzicielstwo (ojcostwo i macierzyństwo). Można przypuszczać, że nie są to częste sytuacje. W końcu w klinikach obowiązują konkretne i określone procedury, które mają zapewnić jak największe bezpieczeństwo przekazywanych komórek rozrodczych.

Testy genetyczne po in vitro – jedyny sposób, by mieć pewność

Szeroko omawiane w mediach pomyki przy in vitro rodzą w wielu osobach wątpliwości i pytania „czy to na pewno moje dziecko?”. Jedynym sposobem na zyskanie całkowitej pewności – i to na zawsze – jest wykonanie badania DNA. Fragmenty, które analizuje się w takim badaniu genetycznym, są ustalone w momencie połączenia komórki jajowej i plemnika, później niezmienne.

Z tego powodu test można wykonać jeszcze w ciąży, zanim dziecko przyjdzie na świat – od 8. tygodnia ciąży (na podstawie krwi ciężarnej i wymazu z policzka ojca) albo po 15. tygodniu ciąży (na podstawie płynu owodniowego i dowolnych próbek rodziców).

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Zdjęcie: Igor Borisov/pl.123rf.com