Czekając na płodność - kiedy zwrócić się po pomoc do specjalisty?

Zdaj maturę i idź na studia, znajdź dobrą pracę, zakochaj się, wyjdź za mąż, miej co najmniej dwójkę dzieci. Mocno zakorzeniony schemat, który – mimo iż czasy znacznie się zmieniły
i życie nabrało tempa – ciągle jest obecny w naszym życiu.
Co zrobić w momencie,gdy osiągnęliśmy swój wymarzony status, a jednak mimo usilnych starań nie możemy zajść
w ciążę? Szacuje się, że obecnie problem ten dotyczy co czwartej pary.
                            

Po roku regularnego starania się o dziecko lekarze zalecają, by udać się do specjalisty w leczeniu niepłodności. Pamiętając, że zwrot „regularne staranie się” oznacza starania częste, a nie raz na jakiś czas, i bez użycia jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. W Polsce istnieje wiele klinik zajmujących się tym problemem, jednak zanim wybierzemy jedną z nich, należy się poważnie zastanowić, czego oczekujemy i co jest w stanie taka klinika nam zaoferować. Sami, niestety, nie jesteśmyw stanie wiele sobie pomóc. 

Z doświadczenia lekarzy Centrum Medycznego Angelius Provita wynika, że zażywanie cudownych specyfików w postaci tabletek czy suplementów diety niewiele pomaga. Jedyne co możemy, to wybrać się na długi urlop, wypocząć i maksymalnie się odstresować. Jest to ważny czynnik, który wpływa na nasz organizm. Tym samym na naszą płodność. Im bardziej się staramy, tym najczęściej nam nie wychodzi. Jedynym czynnikiem, na jaki mamy realny wpływ, jest nasze zdrowie psychiczne. Jeśli jednak wrócimy z urlopu i nadal nic z tego nie wyszło, pora poszukać specjalisty.

Można by przypuszczać, że wybór odpowiedniego lekarza to połowa sukcesu. To niezwykle ważne, aby wybrać nie tylko rzetelnego specjalistę, który poświęci nam czas,ale również osobę, która wywoła w nas poczucie, że jesteśmy w dobrych rękach. W tej kwestii warto się zastanowić, czy dany ośrodek zatrudnia również specjalistów z innych specjalizacji medycznych, takich jak np. urolog, androlog, endokrynolog, genetyk oraz psycholog.
Jest to o tyle istotne, że problem niepłodności ma różnorakie podłoża, stąd potrzeba aż tylu specjalistów.

Na stronach internetowych klinik leczenia niepłodności możemy znaleźć encyklopedię wiedzy i informacji na temat oferowanych usług, specjalistów i ich osiągnięć oraz jakości sprzętu. Warto więc sprawdzić, czy klinika posiada własne laboratoria, na jakim sprzęcie pracuje czy ma możliwość przeprowadzenia zabiegów wspomagających leczenie niepłodności na miejscu, jak przyjmują lekarze, czy jest dostępna siedem dni w tygodniu,
a co najważniejsze: czy jest pod zewnętrzną kontrolą. Sprawdź, czy klinika, którą wybierasz, posiada znak jakości zarządzania ISO, czy współpracuje ze stowarzyszeniami na rzecz leczenia niepłodności oraz czy posiada certyfikat Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ). Dzięki temu będziesz mieć pewność, że trafiasz do miejsca, gdzie jakość oferowanych usług jest na najwyższym poziomie,a ty zostaniesz objęta najlepszą opieką specjalistów, którzy systematycznie pogłębiają swą wiedzę i opierają się na najnowszych metodach leczenia. 

Katarzyna Kasprzik, Marcin Świerc 
Centrum Medyczne Angelius Provita