Co się przyda w czasie połogu? Akcesoria dla młodej mamy.

Połóg to wyjątkowy czas dla młodej mamy, który jednocześnie przynosi wiele radości, niepewności i trudności. Świeżo upieczone mamy często czują się niekomfortowo podczas połogu, dlatego warto jeszcze przed porodem zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Prezentujemy kilka przedmiotów, które ułatwią powrót „do normy” po ciąży i porodzie. Dzięki nim będziesz mogła cieszyć się macierzyństwem bez przeszkód.

PODKŁADY GINEKOLOGICZNE
W pierwszych dniach połogu odczujesz jego przypadłości wyjątkowo intensywnie. Krwawienie po porodzie jest bardzo obfite i nawet te najbardziej chłonne podpaski mogą sobie z nim nie poradzić. W tej sytuacji najlepsze okazują się podkłady ginekologiczne. Jeśli jednak zdecydujesz się na podpaski, pamiętaj żeby nie kupować tych zapachowych. Mogą wywołać podrażnienia i zwiększyć podatność na infekcje.

PODUSZKA LUB KOŁO DO SIEDZENIA
W czasie połogu czujesz się obolała, a siadanie na twardym podłożu może sprawiać ci ból. W celu łagodzenia obolałego krocza, zwłaszcza gdy doszło do jego pęknięcia lub miałaś je nacinane, doskonale sprawdzi się poduszka do siedzenia dla mam. Jeśli takiej nie posiadasz, równie dobrze możesz zastąpić ją specjalną poduszką pod kark.

BIUSTONOSZ DLA KARMIĄCEJ MAMY
Karmienie piersią i powiększony po porodzie biust mogą sprawiać pewne komplikacje. Zaopatrz się w specjalny biustonosz do karmienia z odpinanymi ramiączkami, który ułatwi karmienie maluszka. To praktyczna alternatywa dla tradycyjnych biustonoszy.

PAS POPORODOWY
Powrót sylwetki do tej sprzed ciąży ułatwi ci pas poporodowy. Noś go regularnie w pierwszych miesiącach po porodzie. W połączeniu z odpowiednią dietą i ćwiczeniami twoje ciało za jakiś czas powróci do dawnego wyglądu.

HERBATKA NA LAKTACJĘ
W czasie połogu pomoże także herbatka wspomagająca laktację. Dostępnych jest wiele rodzajów ziół (kozieradka, kminek, koper włoski, anyż), które regulują proces produkcji mleka oraz jego przepływu.

MAJTKI POPORODOWE
Gojenie się ran poporodowych będzie znacznie łatwiejsze dzięki specjalnym majtkom. Możesz je kupić w aptece i zakładać na podkłady ginekologiczne. Materiał nie utrudnia dostępu powietrza do skóry, więc będziesz czuć się komfortowo.

LAKTATOR
Laktator to urządzenie, które przyda się od razu po porodzie. W pierwszych dniach zaobserwujesz tzw. nawał pokarmu. Jeśli chcesz karmić maluszka piersią, laktator powinien znaleźć się w wyprawce. Za jego pomocą odciągniesz pokarm, którym będzie można nakarmić dziecko podczas twojej nieobecności. Jeśli nie planujesz w przyszłości karmienia piersią, poradzisz sobie bez laktatora nawet w pierwszych dniach.

KREM NA PODRAŻNIONE BRODAWKI
Smaruj obolałe i podrażnione brodawki specjalnym kremem. Chroni on przed kolejnymi podrażnieniami, a także wspomaga gojenie się ran. To bardzo ważne z uwagi na zapewnienie sobie komfortu podczas kar¬mienia maluszka.

PODUSZKA DO KARMIENIA
Specjalna poduszka ułatwi karmienie i przystawianie dziecka do piersi. Wiele przyszłych mam wyposaża się w nią już w czasie ciąży, by móc wygodnie ułożyć się do snu. Jeśli zależy ci na wygodzie i komforcie, poduszka do karmienia spełni twoje oczekiwania.

WKŁADKI LAKTACYJNE
Niezbędne w czasie połogu są wkładki laktacyjne. Często pokarm sam wycieka z piersi, pozostawiając na ubraniu mokre plamy. Wkładki laktacyjne zapobiegają powstawaniu mokrych śladów.