Ciemieniucha u dziecka - jak jej zapobiegać? jak ją zwalczać?

Ciemieniucha to jeden z wielu specyficznych, ale na szczęście niegroźnych problemów pie­lęgnacyjnych, z którymi zmagają się świeżo upieczeni rodzice. Są to żółtawe i tłuste łuski na główce dziecka, którezajmują okolice ciemiącz­ka, a czasem całą głowę – brwi, nosek. Pojawia­ją sięw kilka dni lub kilka tygodni po urodzeniu. Maluszek nie odczuwa z jej powodu żadnego dyskomfortu, skóra nie boli, nie swędzi ani nie piecze.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA CIEMIENIUCHY U MALUSZKA.

Żółta skorupka tworząca się na owłosionej skórze głowy niemowlęcia nie jest groźna, ale wygląda nieładnie i czasem sprawia kłopoty. Ciemieniucha nie jest wynikiem zaniedbania i złej opieki rodziców nad maluszkiem. Przyczyną powstawania ciemie­niuchy jest niedojrzałość gruczołów łojowych oraz wrażliwość niedojrzałej skóry noworodka. Druga przyczyna toutrzymywanie się wysokiego poziomu hormonów mamy. Przez pewien czas po porodzie hormony mamy krążą jeszcze po organizmie dziec­ka, wskutek czego gruczoły łojowe pracują zbyt in­tensywnie. Wytwarzany przez nie w nadmiarze łój, łącząc się ze złuszczającym naskórkiem, tworzy żółtą skorupę.

KIEDY POJAWIA SIĘCIEMIENIUCHA?

Ciemieniucha powstajenajczęściej między trzecim a szóstym tygodniem życia dziecka i może utrzymy­wać się nawet do pół roku. Gwarancji, że ciemieniu­cha nie pojawi się na głowie twojego dziecka, nie daje nawet codzienne mycie jego głowy. Dlatego jeśli twoje dziecko ma ciemieniuchę, to nie dlatego, że źle o nie dbasz. Jest to częstaprzypadłość wie­ku niemowlęcego. Dzieci, które mają także objawy alergii, naprzykład atopowe zapalenie skóry, mają większą skłonność do ciemieniuchy.

CO SPRZYJA JEJ POWSTAWANIU?

Powstawaniu ciemieniuchy sprzyja pora letnia (upalne dni) lub zimowa, gdy w pokoju dziecka utrzymuje się wysoka temperatura.

Gruczoły łojowe pracują wtedy intensywniej. Może też nawracać, nawet wielokrotnie. Jednak najczę­ściej raz zlikwidowana pozostajetylko wspomnie­niem.

KIEDY USTĘPUJE?

Ciemieniucha ustępuje najczęściej po mniej więcejdwóch tygodniach systematycznej pielęgnacji skóry głowy dziecka i już nigdy niewraca. Jednak zdarza się, że w niektórych przypadkach może mieć cięż­szą postać, a łuski stworzą na główce dziecka twar­dą skorupę trudną do usunięcia.

JAK LECZYĆ CIEMIENIUCHĘ?

Droga mamo, jeśli zauważysz na główce dziecka (okolica ciemiączka) małe białe łuski, rozpocznij pielęgnację, aby ciemieniucha nie przeniosła się na pozostałą powierzchnię główki dziecka. Odpo­wiednia pielęgnacja skóry głowy może sprawić, że problem zniknie w ciągu kilku dni Lepiej zareago­wać już przy pierwszych objawach ciemieniuchy, bo wtedy dużo łatwo ją zlikwidować.

KIEDY DO LEKARZA?

Mamo, gdy pozbędziesz się już ciemieniuchy, nadal obserwuj skórę główki twojego dziecka. Ciemieniu­cha lubi bowiem nawracać. Niektóre dzieci mają tak, że już, jako kilkulatki mają nawrót ciemieniu­chy ileczenie - dbanie trzeba zacząć od nowa. Gdy tylko zauważysz niepokojące obawy, zgłoś się do lekarza. Zrób to mniej więcej po 10-14 dniach wła­ściwej pielęgnacjiskóry głowy i braku jakichkolwiek efektów leczenia. Pediatra najprawdopodobniej zle­ci użycie specjalnych preparatów na ciemieniuchę. Może również wypisaćreceptę na preparat wyko­nywany w aptece, którego koszt jest zazwyczaj nie­wielki(około 7-10 złotych).

Nie słuchajmy porad innych mam, którym lekarz przepisał maść, która ich dzieciom pomogła - nieko­niecznie ta maść jest wskazana dla naszego dziec­ka, może nawet okazać szkodliwa. Dziecko jest bowiem zbyt delikatne, żeby na jego organizmie do­konywać nieodpowiedzialnie eksperymentów. 

                                                                                    

JAK ZAPOBIEGAĆ POWSTAWANIU CIEMIENIUCHY I JAK JĄ ZWALCZAĆ?

• Myj główkę dziecka szamponem dostosowa­nym do wieku dziecka. Nie stosuj szamponów przeciwłupieżowych bez konsultacji z lekarzem.

• Po kąpieli dobrze wytrzyj główkę dziecka i wy­czesz skórę głowy miękką szczoteczką (pamię­taj, aby po tej czynności dobrze umyć szczotecz­kę).

• Nałóż na główkę dziecka oliwkę oraz bawełnia­nączapkę i zostaw na noc. Rano dobrze umyj i wyczesz główkę dziecka. Powtarzaj czynność.

• Pielęgnacja główki dziecka, u którego wystąpi­ła ciemieniucha, musi być systematyczna!

• Jeśli systematyczna pielęgnacja głowy oliw­ką nieprzyniesie oczekiwanego rezultatu, kup w aptece specjalne preparaty na pozbyciesię ciemieniuchy u maluszka (przykładowe prepa­raty: szampon Mustela Bebe,emulsja dla dzieci Seboderm).

• Możesz stosować również oliwkę salicylową. Smarujnią zmienione miejsca na główce na go­dzinę przed kąpielą malucha.

• Nie usuwaj łusek „na sucho” palcami czy pa­znokciami,bo możesz uszkodzić delikatną skórę główki.

• Nie przegrzewaj dziecka – pot sprzyja powsta­waniu irozwojowi ciemieniuchy.

•Zakładaj maluszkowi przewiewną bawełnianą czapeczkę.

ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA JEŻELI:

• Ciemieniucha długo nie ustępuje, mimo stoso­wanych zaleceń lub leków.

• Łuski nie ograniczają się wyłącznie do skóry głowy dziecka, ale rozprzestrzeniły się na innych częściach ciała.

•Skóra dziecka jest zaczerwieniona.

Aleksandra Krupa-Jarocińska, położna