Cięcie krocza przy porodzie? Sprawdź co warto wiedzieć!

W ostatniej fazie porodu naturalnego porodu okolica krocza jest poddana dużym naciskom
i napięciom.W zależności od przebiegu porodu różne są zalecenia dot. ochrony i pielęgnacji krocza. O czym warto wiedzieć, jak dbać o krocze po porodzie, kilka najczęstszych pytań
i odpowiedzi.                                   

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO NACIĘCIA KROCZA?

Ginekolog lub położna podejmuje decyzję o nacięciu krocza, gdy chce uchronić krocze przed rozległym pęknięciem. Stosowanie nacięcia krocza jest uzasadnione tylko w 5 do 20 procent przypadków (1). Kontrolowane nacięcie krocza w określonych sytuacjach może być bezpieczniejsze niż jego samoistne pękniecie.Wówczas nacięte i zszyte krocze ma lepsze warunki do gojenia po porodzie niż rana po rozległym pęknięciu.

KIEDY WYKONUJE SIĘ NACIĘCIE KROCZA?

Nacinanie krocza nie jest procedurą obowiązkową w trakcie porodu. Nie jest też uzależnione od tego czy mamy do czynienia z pierwszą, czy kolejną ciążą. Decyzja o nacięciu krocza jest uzależniona między innymi od:
• współpracy kobiety w czasie porodu z położną,
• budowy anatomicznej,
• czy poród przebiega szybko czy też wolno,
• czy krocze ma czas, by zaadoptować się do zstępującej główki dziecka,
• czy poród przebiega bez komplikacji,
• czy poród jest fizjologiczny, czy zabiegowy

CZY MOŻNA UNIKNĄĆ NACINANIA KROCZA?

Ważne jest rozluźnienie mięśni i tkanek otaczających krocze tak, by zaadaptować okolice intymne do rozciągania. Delikatne masaże okolic krocza w końcówce ciąży mogą być pomocne, by polepszyć elastyczność krocza, choć wielu możliwości lub sprawdzonych metod nie ma. Należy zdawać sobie sprawę, że w trakcie porodu, niezależnie czy krocze pęknie samoistnie czy zostanie nacięte i zszyte, odpowiednia kontrola i opieka położnej lub lekarza zapewnią normalny proces gojenia i regeneracji tkanek.

JAK DBAĆ O KROCZE I PRZYSPIESZYĆ PROCES GOJENIA?

Pamiętajmy, że najbardziej istotnym aspektem jest przestrzeganie zasad higieny – podobnie jak przy pielęgnacji każdej innej rany. Krocze po porodzie na-leży przemywać oraz osuszać. Do zabiegów higienicznych można użyć zwykłego mydła lub płynu do higieny intymnej. Należy nosić bawełnianą bieliznę, która umożliwia wietrzenie rany. Dostęp świeżego powietrza przyspiesza proces gojenia. Pamiętajmy, że środowisko ciepłe i wilgotne służy rozwojowi bakterii.W pierwszych dniach po porodzie z dróg rodnych może występować wydzielina z krwią, która stanowi pożywkę dla bakterii. Może to być przyczyną nadkażenia rany. Po wizycie w toalecie podmyj krocze letnią wodą (od przodu ku tyłowi) – najlepiej pod prysznicem lub bidetem. Do wycierania miejsc intymnych używaj ręczników papierowych, te z materiału są po użyciu wilgotne, co stwarza idealne warunki do namnażania się bakterii.
Gdy krocze jest nadmiernie opuchnięte, można stosować krótkie 10–15 minutowe okłady
z Rivanolu.
Można też stosować jeden lub dwa razy dziennie żel ochronny Hexatiab, który przyspiesza proces gojenia rany i tworzy barierę ochronną przed zakażeniem bakteryjnym, grzybiczym
i wirusowym. Składniki żelu 
regenerują tkankę i wygładzają bliznę. Są to zabiegi, które służą ochronie krocza i ułatwiają proces gojenia.

JAK GOI SIĘ RANA PO NACIĘCIU KROCZA?

Po tygodniu nie powinny już występować żadne uciążliwe dolegliwości związane z pękniętym lub naciętym i zszytym kroczem. Po okresie około 2 tygodni krocze jest już zrośnięte, rana nie powinna się rozejść, mała blizna z czasem będzie coraz mniej widoczna i nieodczuwalna.

SYTUACJE, W KTÓRYCH WARTO SIĘ KONSULTOWAĆ

W przypadku wydzieliny sączącej się z rany, niepokojącym zapachu lub upławach. Kiedy odczuwasz ból w okolicy krocza, który z czasem nie zmniejsza się, gdy odczuwamy ciągnięcie (ze względu na narastający obrzęk) szwów. Te niepokojące objawy należy skonsultować z położną lub ginekologiem.