ABC testów ciążowych, czyli wszystko co powinnaś wiedzieć.

Testy ciążowe są najczęściej wybieraną metodą potwierdzenia ciąży. To właśnie w ten sposób większość polskich Mam dowiaduje się o rozwijającym się pod ich sercem dziecku.

Jeśli zatem chciałabyś potwierdzić swoje przypuszczenia o ciąży lub rozwiać wątpliwości, 
a nie wiesz, który test ciążowy wybrać – ten artykuł jest dla ciebie.

Przedstawiamy krótką charakterystykę dostępnych na rynku testów ciążowych przeprowadzanych w laboratorium i w domu.

RODZAJE TESTÓW CIĄŻOWYCH

By potwierdzić ciążę, do wyboru mamy trzy rodzaje testów wykonywanych w warunkach laboratoryjnych lub domowych.

• Laboratoryjny test krwi – wykrywa bardzo wczesną ciążę. Po tygodniu od zapłodnienia pozwala stwierdzić jej wiek poprzez dokładny poziom zawartości hormonu β-HCG. Jego dokładność wynosi 100proc. Warto po upływie kolejnego tygodnia powtórzyć badanie, by sprawdzić, czy poziom hormonu rośnie,jest na takim samym poziomie czy też opada.
Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo, poziom β-HCG będzie rósł.

Cena badania 20–35 zł 

• Laboratoryjny test moczu – do badania wymaga się porannego moczu ze środkowego strumienia. Badanie wykrywa gonadotropinę w moczu ok. 7–10 dni od zapłodnienia.
Test wykonuje się bardzo rzadko.

Cena badania 8–15 zł

• Domowe testy ciążowe – wykrywają obecność gonadotropiny kosmówkowej w moczu ok. 10 dni od zapłodnienia. Wiarygodność testów ciążowych wykonywanychw domu wynosi 99 proc.

Cena testu 10–18 zł

JAK DZIAŁAJĄ TESTY CIĄŻOWE?

Wykrycie ciąży testem ciążowym laboratoryjnym lub w warunkach domowych polega na stwierdzeniu obecności gonadotropiny kosmówkowej we krwi lub moczu.
Gonadotropina (β-HCG) jest hormonem świadczącym o obecności ciąży, produkowanym od 8. dnia po zapłodnieniu. Poziom tego hormonu wzrasta bardzo szybko przez pierwsze 2–3 miesiące ciąży.

DOMOWE TESTY CIĄŻOWE

Na rynku dostępne są trzy rodzaje testów ciążowych do wykonywania w warunkach domowych. Dostępność, niska cena (kilkanaście złotych) oraz krótki czas oczekiwania na wynik powodują, że to właśnie po nie w pierwszej kolejności sięgają kobiety, by potwierdzić ciążę. Podczas kupowania testu ciążowego należy zwrócić uwagę na jego czułość. Waha się ona od 500do 1000 lU/l. Jeśli czułość testu jest mniejsza niż 500 IU/l, to jego wynik będzie wiarygodny dopiero od 10-go dnia od zapłodnienia. Czułość od 500 do 800 IU/loznacza, że wyjdzie on dodatni od drugiego tygodniapo zapłodnieniu. Test o czułości 1000 IU/l wykryje ciążę po 21. dniu od zapłodnienia. Test ciążowy można wykonać o każdej porze. Najlepiej jednak wykonać test rano, ponieważ mocz jest wtedy najbardziej skoncentrowany, bez problemu zatem wykryje obecność gonadotropiny kosmówkowej.Każdy test zaopatrzony jest w instrukcję użycia orazobrazkową interpretację wyników. Wykonanie testuodbywa się podobnie w każdym z trzech wariantów.Test strumieniowy, test płytkowy i test paskowy różnią się jedynie szczegółami.

• Test płytkowy – polega na zebraniu próbki moczu do suchego czystego pojemnika oraz zaaplikowania na płytkę testową próbki moczu za pomocą dołączonej do zestawu pipetki. Czas oczekiwania: 5 minut.

• Test strumieniowy – absorbującą końcówkę testu należy umieścić w strumieniu moczu
aż do całkowite go zamoczenia. Odczekać 5 minut i odczytać wynik.

• Test paskowy – polega na zebraniu próbki moczu do suchego czystego pojemnika
i zanurzeniu w nim paska testowego.


                                                   

JAK ZWIĘKSZYĆ WIARYGODNOŚĆ TESTU?

Aby zwiększyć pewność co do trafności wyniku testu,musisz przede wszystkim dokładnie stosować się do instrukcji załączonej do każdego testu. Przed oddaniemmoczu nie pij zbyt dużo wody, gdyż obniży tostężenie hormonu HCG w moczu i może doprowadzićdo fałszywie negatywnego wyniku testu. Ważnąrzeczą jest również wykorzystanie moczu od razu pojego oddaniu. Mocz nadaje się do testowania tylkoprzez 15 minut po jego oddaniu. Po tym czasie, wynikmoże być fałszywie negatywny. Do zaburzenie wynikumoże także doprowadzić zanieczyszczenia próbkilub nieprawidłowego pobrania moczu. Wtedy zwyklepojawia się wynik nieprawidłowy. W takim przypadkutest należy raz jeszcze powtórzyć, tym razemdokładnie pilnując wszystkich zaleceń producenta.

Marika Kaczmarek, położna.
www.polozna-online.pl