ABC karmienia maluszka...

Organizacje zajmujące się zdrowiem – w tym American Academy of Pediatrics (AAP), American Medical Association (AMA), Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne (ADA) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – uważają, że mleko matki jest najlepszą formą żywienia dzieci, zwłaszcza w okresie pierwszych sześciu miesięcy życia.

Teoretycznie sprawa jest prosta. Najlepszym pokarmem dla niemowlęcia w pierwszym półroczu życia jest mleko matki. Jeśli jednak mama nie może karmić dziecka piersią z jakichkolwiek powodów, ma prawo do podjęcia decyzji o karmieniu dziecka odpowiednim do wieku i potrzeb mlekiem modyfikowanym.Matki poddawane są skrajnie różnym naciskom.Zmęczone porodem, niewyspane, zagubione(szczególnie jeśli to ich pierwsze dziecko) nie potrafią zdystansować się od „dobrych rad” udzielanych przez rodzinę i znajomych. W tym właśnie okresie potrzebują spokojnego, mądrego wsparcia rodziny,zaufanej położnej czy lekarza pediatry. Niestety, nawet w renomowanych placówkach można spotkać się z przedpotopowymi opiniami dotyczącymi karmienia piersią. Dawno obalone teorie pociągają za sobą nieskuteczne rady. Rady nie pomagają, dziecko płacze, nie chce spać, jest pobudzone, a mama czuje się sfrustrowana, bezradna i niekompetentna.Karmienie piersią jest cudem, jakiego może doświadczyć tylko kobieta. Jest najzdrowszą formą karmienia noworodka, ale także wspaniałą formą nawiązywania więzi, rozumienia potrzeb dziecka,dostosowywania się do siebie dwóch ciał dotąd połączonych w jedno.

JAK PRZYGOTOWAĆ MIESZANKĘ DLA DZIECKA?

Ważne, aby dokładnie odmierzyć mleko w proszku i dokładną ilość wody. Jeśli mieszanka jest zbyt słaba,dziecko będzie głodne i nie będzie prawidłowo przybierać na wadze. Jeśli mieszanka jest zbyt silna(zbyt skoncentrowana), dziecko będzie bardzo spragnione lub odwodnione (gdy podasz za dużo mleka, a za mało wody). Dziecko może też mieć kłopoty z kupką (stolce silnie zaparte), odczuwać bóle brzuszka i zbyt szybko oraz nierównomiernie przybierać na wadze.

JAK KORZYSTAĆ Z GOTOWYCH MIESZANEK MLECZNYCH?
Na zachodzie Europy obok mleka w proszku występują gotowe mieszanki mleczne w kartonach.Są droższe od mleka w proszku, ale w niektórych sytuacjach mogą zaoszczędzić czas i mogą być wygodne,zwłaszcza w sytuacji awaryjnej, gdy jesteś poza domem i nie masz możliwości przygotowania mieszanki. Wszystko, co musisz zrobić, to wlać gotową mieszankę do wysterylizowanej butelki – tyle ile potrzebujesz na jedno karmienie – i lekko ją ogrzać lub po prostu podać ją dziecku w temperaturze pokojowej. Zanim otworzysz kartonik, upewnij się, że masz czyste ręce i używasz czystych nożyczek do jego otwarcia. Otwarty kartonik zużyj w ciągu 12, maksymalnie 24 godzin, przechowując go w głównej części lodówki, gdzie jest najzimniej.Temperatura lodówki powinna wynosić 3-5 stopni Club mniej.

CZY MOŻNA PRZECHOWYWAĆ MLEKO W WARUNKACH DOMOWYCH?
Tak, jeśli używasz świeżo ściągniętego mleka z piersi matki (do 8 godz. w lodówce).Nie wolno przechowywać mleka z proszku dla niemowląt,które zostało już wykonane. Mieszanka powinna zostać zużyta w ciągu godziny.

Dlaczego? Dlatego że bakterie szybciej namnażająsię w pokarmie modyfikowanym uprzednio przygotowanymi pozostawionym do następnego karmienia.Nie masz żadnej gwarancji, że dziecko będziebezpieczne.Jeśli twoje dziecko nie wypije mleka do końca, wylejresztę. Może ci się to wydawać marnotrawstwem,ale to rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze dladziecka. Szkodliwe bakterie szybko rosną w resztkachmleka. Bakterie te mogą pochodzić ze ślinydziecka, która przechodzi przez smoczek do pozostałejmieszanki. Mleko w proszku także możezawierać niewielkie ilości bakterii. Mają one szansęnamnożyć się, jeśli zostawisz mleko na później.Dlatego bezpieczniej jest przygotowywać mniejszeporcje dla niejadka, ale podawać je częściej, świeżoprzygotowywane. Gdy dziecko skończy karmienie,wyrzuć resztki, dokładnie wymyj butelkę, smoczek,nakrętkę i miarkę, poddaj je sterylizacji lub dokładniewygotuj.

Beata Sikorska, położna dyplomowana - specjalista w położnictwie rodzinnym, doula, doradca rodzinny.